×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zamiana leków na receptę w aptece. NFZ może nie zwrócić refundacji

Autor: oprac. LJ • Źródło: NIA16 marca 2022 07:07

Recepta. Zamiana w aptece leków o zmodyfikowanym uwalnianiu? Narodowy Fundusz Zdrowia może poddawać w wątpliwość możliwość refundacji leku, gdy nastąpiła modyfikacja formy jego podania.

Zamiana leków na receptę w aptece. NFZ może nie zwrócić refundacji
Zamiana leków na receptę w aptece. NFZ może nie zwrócić refundacji Fot. AdobeStock
  • W wyniku wątpliwości na temat zamiany leków w aptece o zmodyfikowanym uwalnianiu, NIA zapytała o taką możliwość URPL
  • Na podstawie oznaczeń postaci farmaceutycznej zapisanych w nazwach leków nie zawsze można wnioskować o ich biorównoważności, a tym samym wydania ich w charakterze zamienników
  • Narodowy Fundusz Zdrowia może poddawać w wątpliwość możliwość refundacji leku, gdy nastąpiła modyfikacja formy jego podania

Zamiana leków na receptę. NFZ może nie zwrócić pieniędzy

Naczelna Izba Aptekarska zapytała Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych o odpowiedź czy możliwa jest substytucja leków w aptece, podając konkretny przykład.

Chodzi o zamianę leków o zmodyfikowanym uwalnianiu:

  • formy MR na SR,
  • formy HBS na Modutabs,
  • formy Propongatum na Long,
  • formy XL za LA,
  • formy XL za XR.

W ocenie URPL, tak zadane pytanie zakłada istnienie jednolitych kryteriów dla tworzenia nazw leków o modyfikowanym uwalnianiu, na podstawie których istnieje możliwość identyfikacji ich zamienników pozwalających w praktyce realizować ideę substytucji aptecznej.

- To założenie nie jest niestety słuszne - ocenia URPL.

Na podstawie oznaczeń postaci farmaceutycznej zapisanych w nazwach leków nie zawsze można wnioskować o ich biorównoważności, a tym samym wydania ich w charakterze zamienników.

Różne systemy rejestracyjne i różne podmioty odpowiedzialne akceptują niejednolite systemy nazewnictwa postaci farmaceutycznych.

Odpowiedniki leków o modyfikowanym uwalnianiu. Jak je identyfikować?

Jedynym pewnym kryterium, pozwalającym identyfikować odpowiedniki leków o modyfikowanym uwalnianiu, są dane opisujące przebieg ich procesów rejestracyjnych.

To może też pociągać za sobą konsekwencje refundacyjne. Zgodnie z ustawą o refundacji leków, można zamieniać produkty zawierające tę samą substancję czynną, mające te same wskazania i tę samą drogę podania przy braku różnic postaci farmaceutycznej.

A to oznacza, że Narodowy Fundusz Zdrowia może poddawać w wątpliwość możliwość refundacji leku, gdy nastąpiła modyfikacja formy jego podania.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze