Zakaz koncentracji aptek można łatwo ominąć

Autor: Gazeta Prawna, MS/Rynek Zdrowia • • 31 sierpnia 2011 15:45

Przedsiębiorcy nie mogą posiadać więcej niż 1 proc. aptek na terenie jednego województwa. W praktyce bywa inaczej, gdyż przepis ten można obejść.

Zakaz koncentracji aptek można łatwo ominąć
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przepisy prawa farmaceutycznego pozwalają na prowadzenie apteki przedsiębiorcy, który uzyska stosowne zezwolenie. Nie dostanie go jednak osoba lub firma, która prowadzi bądź kontroluje na terenie województwa więcej niż 1 proc. aptek ogólnodostępnych.

Ustawodawca, wprowadzając takie rozwiązania, chciał ograniczyć działalność molochów farmaceutycznych, które miały zbyt dużą pozycję na rynku. Dzięki temu małe apteki miały mieć ułatwioną walkę o byt na rynku z większymi firmami.

Zdaniem Michała Pietrzykowskiego, prezesa Okręgowej Izby Aptekarskiej w Gdańsku, przepis ten jest zdecydowanie nie najlepiej sformułowany i daje możliwość, poprzez różne podmioty zależne, otwierania większej liczby aptek niż pozwala na to ustawodawca.

- Przepisy zakazują jedynie wydawania zezwolenia, gdy podmiot posiada ponad 1 proc. aptek w danym województwie. Nie zabraniają one jednak samego posiadania, nabycia udziałów czy aptek w ilości większej niż jeden procent - tłumaczy w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Pietrzykowski.

Prezes OIA w Gdańsku twierdzi również, że na nieszczelność tego przepisu zwracał uwagę sam resort. Dlatego w projekcie nowego prawa farmaceutycznego, który był procedowany trzy lata temu, ministerstwo proponowało inne zapisy, które bardziej uszczelniałyby system. Niestety projekt ten został zaniechany i nie wrócono już do tego pomysłu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze