Zakaz eksperymentowania za pieniądze pacjentów. Minister zdrowia zapowiada zmiany w przepisach i audyt w resorcie

Autor: oprac. MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, TOK FM07 listopada 2022 09:55

- Rozpoczęliśmy pracę nad dwoma ustawami, które będą regulowały i porządkowały proces prowadzenia eksperymentów - powiedział w rozmowie z TOK FM minister zdrowia Adam Niedzielski. Wyjaśnił, że wprowadzony zostanie m.in. zakaz pobierania opłat od pacjentów. Ponadto szef resortu zdrowia zapowiedział audyt w podległym mu ministerstwie.

Zakaz eksperymentowania za pieniądze pacjentów. Minister zdrowia zapowiada zmiany w przepisach i audyt w resorcie
Minister Zdrowia zapowiedział zmiany w przepisach regulujących zasady przeprowadzania eksperymentów leczniczych Fot. PAP/Adam Warżawa
  • Minister Zdrowia zapowiedział zmiany w przepisach regulujących zasady przeprowadzania eksperymentów leczniczych 
  • Chce skończyć m.in. z pobierania opłat od pacjentów. - Mamy już przygotowany odpowiedni przepis do projektu ustawy o badaniach klinicznych. Włożymy tam przepis o braku możliwości pobierania opłat od pacjentów za eksperymenty od pacjentów - zapowiedział
  • Przyznał również, że zlecił audyt, który miałby sprawdzić, czy podczas tworzenia obecnych rozwiązań nie sprzyjano konkretnym firmom
  • Zmienić ma się także część zapisów prawa farmaceutycznego oraz zasady działania komisji bioetycznych

Minister zdrowia zapowiada ważne zmiany w badaniach klinicznych

- Rozpoczęliśmy pracę nad dwoma ustawami, które będą regulowały i porządkowały proces prowadzenia eksperymentów - zapowiedział w rozmowie z TOK FM minister zdrowia Adam Niedzielski.

To odpowiedź resortu na niepokojące praktyki dotyczące przeprowadzania eksperymentów leczniczych ujawnione w radiowym serialu dokumentalnym "Eksperyment". Jak zapewnił szef resortu, wprowadzony zostanie m.in. zakaz pobierania opłat od pacjentów.

- Mamy już przygotowany odpowiedni przepis do projektu ustawy o badaniach klinicznych. Włożymy tam przepis o braku możliwości pobierania opłat od pacjentów za eksperymenty - wyjaśnił minister. 

Jak przypomina Radio TOK FM, eksperymenty opierają się na terapiach, których skuteczność nigdy nie została potwierdzona. Nie oznacza to jednak, że nie będzie można ich przeprowadzać. Byłoby to bowiem ograniczaniem działalności naukowej. Przeprowadzanie eksperymentów umożliwiać będą pieniądze sponsorów lub fundusze pochodzące z grantów.

Komisja bioetyczna przy Agencji Badań Medycznych. Będzie też audyt w resorcie 

Zmienić mają się także obecnie obowiązujące zasady funkcjonowania komisji bioetycznych. Aktualnie to członkowie komisji danej uczelni wydają zgody na przeprowadzenie eksperymentów. Niejednokrotnie są to podwładni albo partnerzy biznesowi profesora, który będzie realizował projekt. 

Zdaniem Niedzielskiego budzi to wiele wątpliwości, dlatego powstać powinna komisja bioetyczna przy Agencji Badań Medycznych. 

Trwają prace nad wprowadzeniem jeszcze jednej ważnej zmiany. Powołany miałby zostać "fundusz kompensacyjny, z którego w prostej procedurze będą wypłacane pieniądze za ewentualne komplikacje i szkody pacjentów". 

Chodzi o to, aby w ramach procedury administracyjnej mogły być wypłacane pacjentom pieniądze w przypadku wystąpienia podczas eksperymentu nieprzewidzianych skutków ubocznych.

Adam Niedzielski przyznał także, że zlecił audyt, który miałby sprawdzić, czy podczas tworzenia obecnych rozwiązań nie sprzyjano konkretnym firmom.

- Zaczęliśmy się razem z prezesem Sierpińskim (prezes Agencji Badań Medycznych - przyp. red.) przyglądać się, jak wyglądała kwestia racjonalności wprowadzenia takiej opłaty. Zastanawialiśmy się czy argument, który był wtedy wykorzystywany mówiący o tym, że brak takich opłat może spowodować brak dostępności do niektórych terapii, rzeczywiście działa. Wniosek, który przedstawił mi pan prezes Sierpiński był taki, że nie ma potrzeby, aby opłaty od pacjentów funkcjonowały - tłumaczył szef resortu. Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum