Za pół roku będziemy walczyć z grypą sezonową

Autor: Polska /Rynek Zdrowia • • 04 maja 2009 11:39

Wirus świńskiej grypy A/H1N1 przypomniał niektórym krajom o niebezpieczeństwie wynikającym z występowania corocznie także grypy sezonowej, która w Europie atakuje zwykle od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Na zwykłą grypę co roku umiera na świecie 250-500 tys. osób.

Polska The Times podaje, że wirus A/H1N1 może stać się groźny jesienią, kiedy zacznie się okres zachorowań na grypę sezonową. Dlatego już teraz Światowa Organizacja Zdrowia w trybie pilnym zamówiła u firm farmaceutycznych stworzenie szczepionki na zarazek A/H1N1. Pierwsze próbki testowe szczepionki na świńską grypę powinny powstać w ciągu dwóch tygodni.

Pierwsze szczepionki mogą trafić do potrzebujących za 4-6 miesięcy. Branża ma możliwość wyprodukowania w ciągu 12 miesięcy ok. 2,5 mld dawek szczepionki - wynika z lutowego raportu Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Producentów Farmaceutyków (IFPMA).

Szczepionki na grypę sezonową nie zapewniają pełnej odporności ani przed ptasią, ani przed świńską grypą, ale mogą łagodzić objawy i zmniejszać ryzyko śmierci. Stworzenie szczepionki zwalczającej konkretnego wirusa wymaga odseparowania i oswojenia szczepu wirusa, tak by stał się bezpieczny dla człowieka. Dlatego w Wielkiej Brytanii gromadzone są zapasy szczepionki ogólnej, która może stanowić uzupełnienie surowicy przeciwko innym szczepom.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum