Za nami VI Ogólnopolski Dzień Aptekarza

Autor: LJ/Rynek Zdrowia • • 23 września 2009 22:33

Przynajmniej raz w roku przez moment wracają czasy, kiedy aptekarz był postrzegany jako ktoś, do kogo zawsze można zwrócić się o pomoc i radę.

Dzieję się tak dzięki corocznym obchodom Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza, organizowanym przez Naczelną Izbę Aptekarską.

O etyce zawodowej aptekarzy przypomniał ksiądz Józef Jachimczak, krajowy duszpasterz służby zdrowia.

„Nie wolno nam stracić z oczu pacjenta. Znana jest stara zasada: pierwsze – nie szkodzić, drugie – pocieszyć, trzecie – pomóc, o ile pomóc można” napisał w liście do aptekarzy duszpasterz.

Mimo rewolucji w medycynie, ta stara zasada obowiązuje wszystkich:

„Dotykam mechanizmu produkcji leków, ich rozprowadzania i podnoszenia ich cen. I coraz bardziej wydaje się nam, że o sposobie leczenia częściej decydują rywalizujące ze sobą firmy farmaceutyczne, aniżeli aptekarze i lekarze, którzy mogą być sterowani przez owe firmy. Zjawisko to wykracza poza Polskę, ale trzeba się z nim liczyć, bo w nim pieniądz, zarobiony na chorobie, jest ważniejszy niż pacjent” – podkreślił ksiądz Jachimczak.

Pierwsza apteka powstała w XII wieku w Świdnicy, ale najstarszą czynną apteką, jest założona w 1609 roku Apteka Rektorska w Zamościu.

Tradycja zrzeszania się aptekarzy na polskich ziemiach sięga XVII wieku. Gorsze czasy nastały po 1945 roku. W 1991 roku reaktywowano działalność izb aptekarskich. Na aptekarski samorząd składa się Naczelna Izba Aptekarska i 20 izb regionalnych, zrzeszających ok. 23 tys. aptekarzy.

Dzień Aptekarza jest obchodzony w dniu imienin św. Kosmy i Damiana. Patroni farmaceutów zginęli ok. 300 roku podczas prześladowań chrześcijan. W swoich czasach byli uznawani za wybitnych lekarzy. Zostali pochowani w Cyrze. Ich kult rozpowszechniał się na cały Kościół. Są patronami zgromadzenia Jezuitów, Florencji, fakultetu medycyny na uniwersytetach, aptekarzy, chorych, dentystów, lekarzy i pielęgniarek. Ich atrybutami są m.in. instrumenty medyczne, korona w rękach, krzyż i kamień oraz miecz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum