ZZTF: od wielu lat trwa proces demontażu szyb oddzielających w aptekach - to błąd

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2020 17:17

W obliczu zagrożeń, jakie niesie ze sobą koronawirus, potrzebny jest wymóg wyposażenia stołów ekspedycyjnych w aptekach i punktach aptecznych w specjalne szyby oddzielające personel od klientów - poinformował Związek Zawodowy Techników Farmaceutycznych.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Zdaniem przedstawicieli związku, konieczna jest zatem zmiana rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 30 września 2002 r. w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki. Wszystko po to, by zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo personelowi aptek i punktów aptecznych w przypadku wystąpienia epidemii związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Według dotychczasowych regulacji tzw. stół ekspedycyjny ma jedynie uniemożliwiać dostęp do niego osobom niezatrudnionym w aptece. Wyposażony ma być w szuflady do przechowywania wyodrębnionych asortymentowo produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Technicy apelują o to, by w rozporządzeniu znalazł się również zapis, który wprowadzi wymóg wyposażenia stołu ekspedycyjnego w specjalną szybę oddzielającą personel od klientów.

Przypominają, że przez wiele lat wszystkie apteki w Polsce miały zamontowane szyby oddzielające.

"Była to naturalna bariera chroniąca personel przed różnymi zarazkami. Pod wpływem mody i przy milczącej aprobacie nadzoru farmaceutycznego od wielu lat trwa proces ich demontażu. Przesłanką było otwarcie na pacjenta" - wyjaśniają.

Tłumaczą też, że obecnie technicy nie są oddzieleni "żadną fizyczną barierą od pacjentów i osób, które często są nosicielami różnego rodzaju infekcji".

Zaznaczają także, że do tej pory nie zostały dostarczone żadne ulotki informujące o zachowaniu się w obliczu zagrożenia epidemią koronawirusa, które mogłyby być rozdawane pacjentom.

"W naszej ocenie jest to niezwykle poważny błąd informacyjny, który powinien jak najszybciej zostać naprawiony" - uważa wiceprezes ZZTF Aneta Klimczak.

Klaudia Torchała (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum