ZPP krytycznie o konferencji podsumowującej funkcjonowanie "Apteki dla aptekarza"

Autor: ZPP/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2018 09:09

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców krytykuje zwołaną na dziś (21 maja) konferencję  w Ministerstwie Zdrowia, podsumowująca rok funkcjonowania „Apteki dla aptekarza”. Związek, jako organizacja pracodawców, jest zaniepokojony faktem nieotrzymania zaproszenia do udziału w spotkaniu.

Fot. archiwum

W ocenie ZPP postępowanie urzędników każdego resortu, w tym również wiceministra Marcina Czecha, powinno cechować się transparentnością i obiektywizmem, tymczasem z informacji przedsiębiorców wynika, że organizatorem konferencji odbywającej się w gmachu Ministerstwa Zdrowia jest pracownik Naczelnej Izby Aptekarskiej, czyli organizacji samorządowej, która wprost lobbowała za przyjęciem „Apteki dla aptekarza”.

- W toku zeszłorocznego procesu legislacyjnego, przedstawiciele organizacji pracodawców, reprezentujący interesy m.in. polskich sieci aptecznych, zostali dopuszczeni do głosu i mogli składać swoje - w zasadzie wyłącznie krytyczne - uwagi do przedstawionego projektu. Tym bardziej dziwi fakt, że na spotkanie, którego celem jest ocena funkcjonowania nowej regulacji, strona społeczna nie została zaproszona - czytamy na stronie Związku.

ZPP podkreśla, że rok temu jego argumenty nie zostały wysłuchane i regulacja, przy negatywnej opinii organizacji przedsiębiorców, Ministerstwa Rozwoju, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wielu posłów i senatorów, została przyjęta bez poprawek. Zapewniano nas wówczas, że ustawa ma charakter tymczasowy, i resort wkrótce wróci do prac nad docelową regulacją rynku aptecznego w Polsce.

- Dziś okazało się jednak, że rozmowy prowadzone są tylko z jedną stroną sporu - samorządem aptekarskim, w sposób niejawny, nie informując o niczym przedstawiciel organizacji pracodawców - podkreśla ZPP i dodaje, że taka sytuacja jest niedopuszczalna w demokratycznym państwie. Dlatego Związek żąda odwołania konferencji i rozpoczęcia dialogu z udziałem wszystkich, a nie tylko wybranych interesariuszy. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum