ZAPPA o podatkach zapłaconych przez apteki. "Sieci aptek nie płacą wcale, albo szczątkowo"

Autor: oprac. LJ • Źródło: ZAPPA, PharmaNET, WEI06 grudnia 2022 12:50

Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek ponownie podsumował wysokość podatków odprowadzanych przez sieci aptek i aptekarzy indywidualnych.

ZAPPA o podatkach zapłaconych przez apteki. "Sieci aptek nie płacą wcale, albo szczątkowo"
Są nowe wyliczenia ile apteki płacą podatków Fot. Shutterstock
  • Według ZAPPA, aptekarze indywidualni zapłacili w 2021 roku podatek dochodowy na poziomie 1,8-2,6 proc. całkowitego przychodu
  • Dla porównania, sieci apteczne podatków mają albo wcale nie płacić albo płacą szczątkową daninę
  • Z wyliczeń ZAPPA wynika, że jedynie połowa z 8 spółek odprowadziła podatek CIT i tylko w wysokości 0,2-0,3 proc. całkowitego przychodu

ZAPPA o podatkach płaconych przez apteki

Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek przeprowadził w ostatnich tygodniach badanie wysokości podatku dochodowego odprowadzanego przez farmaceutów prowadzących apteki za rok 2021.

Zapytał 100 podmiotów – farmaceutów prowadzących apteki, jaki jest stosunek zapłaconego przez nich podatku dochodowego do całości przychodu. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że aptekarze indywidualni zapłacili podatek dochodowy na poziomie 1,8-2,6 proc. całkowitego przychodu.

Jak informuje Związek, przeprowadził badanie, ponieważ z danych udostępnianych corocznie przez Ministerstwo Finansów wynika, że sieci apteczne podatków nie płacą wcale, albo płacą je w formie szczątkowej daniny - pomimo miliardowych obrotów.

Z wyliczeń ZAPPA wynika, że na 8 spółek tylko połowa odprowadziła podatek CIT i tylko w wysokości 0,2-0,3 proc. całkowitego przychodu.

- Tym badaniem ZAPPA po raz kolejny udowadnia decydentom, że polscy aptekarze są solidnym płatnikiem podatków, a więc godnym partnerem polskiej gospodarki. Nie można tego niestety powiedzieć o zagranicznych sieciach aptecznych - ocenia Związek.

W styczniu tego roku ZAPPA przedstawił wyliczenia ekspertyzy interpretacji w zakresie podatku dochodowego odprowadzanego przez sieci aptek i apteki indywidualne w okresie od 2017 do 2019 roku, z których wynikało, że apteki indywidualne płacą 4,5 razy więcej podatku dochodowego niż sieciowe.

"W okresie od 2017 do 2019 r. apteki indywidualne przy 40 mld obrotu zapłaciły 375,1 mln zł podatku. Tymczasem apteki sieciowe, które wygenerowały obrót w wysokości 65 mld zł, do budżetu państwa wpłaciły 137,2 mln zł" - wskazywano.

Swoje dane udostępniał wtedy też ZPA PharmaNET twierdząc, że "tylko w 2019 r. sieci apteczne zapłaciły łącznie ponad 1,27 mld zł podatków, tj. dwa razy więcej niż apteki indywidualne. Sieci apteczne w formie danin publicznych płacą 5,4 proc. swoich przychodów, a apteki indywidualne 4,7 procent".

Zaś z raportu WEI pt. Polski rynek apteczny" z listopada 2020 roku wynika, że w 2019 roku podatek PIT zapłaciło 86,2 proc. aptek indywidualnych i 42,3 proc. aptek sieciowych, a podatek CIT 13,8 proc. aptek indywidualnych i 57,7 proc. aptek sieciowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze