Z zagranicy można przywieźć pięć opakowań leku na własny użytek

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 19 października 2011 10:31

Osoba, która zamierza przywieźć do Polski nie więcej niż pięć opakowań produktu leczniczego na własny użytek nie potrzebuje zgody prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Nie może go jednak sprzedać.

Z zagranicy można przywieźć pięć opakowań leku na własny użytek
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Przepisy wskazują, że leki mogą być sprowadzone tylko na własny użytek. Możliwość przewiezienia przez granicę pięciu opakowań leków nie dotyczy jednak produktów, które w swoim składzie zawierają substancje odurzające i psychotropowe.

Środki odurzające i psychotropowe mogą bowiem przywozić tylko ci przedsiębiorcy, którzy mają zezwolenie na ich wytwarzanie czy też hurtownie farmaceutyczne po uzyskaniu zezwolenia od głównego inspektora farmaceutycznego.

Obrót detaliczny produktami leczniczymi wymaga uzyskania odpowiedniego zezwolenia. Przepisy wskazują przy tym, że osoba, która sprowadzi lek i będzie chciała go wprowadzić do obrotu, naraża się na kary.

Przepisy prawa farmaceutycznego określają, że kto bez wymaganego zezwolenia podejmuje działalność w zakresie prowadzenia hurtowni farmaceutycznej, apteki ogólnodostępnej lub punktu aptecznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Więcej: www.edgp.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum