Xanax. Lek psychotropowy bez wizyty u lekarza? To proste

Autor: oprac. JJ • Źródło: money.pl/Rynek Zdrowia21 października 2021 17:40

Można kupić lek psychotropowy, silnie uzależniający, bez wizyty u lekarza? Money.pl opisuje, jak udało się dziennikarzowi portalu otrzymać receptę na Xanax i wykupić go w aptece. Bez widzenia się z lekarzem, nawet bez rozmowy telefonicznej.

Recepta na Xanax bez widzenia się z lekarzem. Fot. Shutterstock
  • Platforma służąca do powtarzania recept jest ułatwieniem dla pacjentów, którzy nie chcąc przerywać terapii mogą w łatwy sposób, bez konieczności wizyty u lekarza, otrzymać recepty na potrzebne leki
  • Okazuje się, że to co miało być ułatwienie może w pewnych sytuacjach być zagrożeniem dla pacjentów
  • Dziennikarzowi Money.pl udało się kupić lek psychotropowy, silnie uzależniający, bez zbędnych pytań
  • Zdaniem OIL w Warszawie przepisy w tym zakresie są dziurawe i bardzo nieprecyzyjne, wymagają dopracowania

Xanax? Silny lek psychotropowy można dostać łatwo i bez stresu

Na platformie powtarzania recept doktor-recepty.pl, która powstała jako odpowiedź na wyzwanie współczesnej medycyny, jakim jest stworzenie najlepszych warunków, aby pacjenci nie przerywali terapii można uzyskać recepty. Wystarczy się zarejestrować do platformy, podać swoje dane, wybrać odpowiedni lek i podać jego zalecone dawkowanie oraz powód, dla którego wcześniej został przepisany.

Oczywiście na stronie trzeba poświadczyć, oznaczając odpowiednią rubrykę, że dane są prawdziwe. W razie jakichkolwiek wątpliwości lekarz przepisujący receptę na określony lek ma się skontaktować z pacjentem

Co prawda w regulaminie portalu jest informacja, że prowadzący go lekarz nie przepisuje zdalnie leków opioidowych, ale…

Okazuje się, że to co miało być ułatwienie może w pewnych sytuacjach być zagrożeniem dla pacjentów.

Xanax bez wizyty u lekarza? Bez problemu

Dziennikarz money.pl zamówił na portalu opakowanie leku Xanax (30 tabletek. 0,5 mg) i otrzymał po pół godzinie receptę na specyfik. Zrealizował ją bez problemu w aptece. Zapłacił 30 zł.

Xanax to nazwa handlowa leku, w którym substancją czynną jest alprazolam - substancja o szybkim i silnym działaniu uspokajającym i przeciwlękowym. Działa szybko i krótko. W zastosowaniu medycznym przepisywanie tego leku ma sens np. wtedy, kiedy ktoś bardzo boi się latać samolotem, a musi gdzieś polecieć.

- W przypadku zaburzeń lękowych, jak np. lęk napadowy, zalecana jest przede wszystkim psychoterapia, bo leki tego typu bardzo szybko uzależniają wyjaśnia dr Jolanta Berezowska na łamach portalu Money.pl

Dodaje: - Sporadyczne jego zażywanie przed stresowymi sytuacjami może spowodować, że będzie trzeba go brać coraz więcej, aby osiągnąć pożądany efekt. Ostatecznie kończy się to uzależnieniem, z którego wcale nie jest łatwo wyjść, bo w zasadzie uzależnienia od leków z tej grupy powinno się leczyć w szpitalu.

Przepisywania recept przez internet. Dziura w przepisach

Lekarz, który odpowiada z „Platformę powtarzania recept - doktor-recepty.pl”, że dziennikarz, który zakupił Xanax podpisał wszystkie oświadczenia, poświadczył, że jest chory, tym się leczy.

- Ja nie mam wglądu w żadną dokumentację medyczną pacjenta, poza tymi lekami, które sam przepiszę. Mogę polegać tylko na oświadczeniu pacjenta. Sytuacja wyglądałaby dokładnie tak samo, gdyby przyszedł pan do mojego gabinetu i powiedział, że potrzebuje takich leków – powiedział.

Inne zdanie ma na temat przepisywania recept przez internet Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie.

- Sprawa będzie analizowana przez Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej (OROZ) pod kątem złamania Kodeksu Etyki Lekarskiej - informuje Money.pl Sandra Nowacka z OIL. Toczy się postępowanie i jeśli komisja uzna, że lekarz naruszył zasady etyki, może mu grozić kara - od nagany, po zawieszenie, a nawet odebranie prawa wykonywania zawodu.

Zdaniem OIL jest „dziura” w przepisach regulujących takie sytuacje a stosowane w polskich przepisach pojęcie "teleporady" jest bardzo szerokie i obejmuje "świadczenie zdrowotne udzielane na odległość przy użyciu systemów teleinformatycznych lub systemów łączności". Zdaniem lekarzy takie sformułowania są wysoce nieprecyzyjne

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum