Wzrośnie cena za lek recepturowy. Będą dwie podwyżki

Autor: oprac. JKB • Źródło: mgr.farm, Rynek Zdrowia09 sierpnia 2022 06:30

Jak poinformował portal mgr.farm, w przyszłym roku dwa razy wzrośnie cena leku recepturowego wydawanego w aptece. Wszystko z powodu rozporządzenia Rady Ministrów zwiększającego minimalne wynagrodzenie za pracę.

Wzrośnie cena za lek recepturowy. Będą dwie podwyżki
Lek recepturowy w 2023 roku dwukrotnie podrożeje. Fot. AdobeStock
  • W 2023 roku aż dwukrotnie zmieni się cena za lek recepturowy wydawany w aptece
  • Powodem wzrostu jest rozporządzenie Rady Ministrów, zgodnie z którym wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wzrośnie dwukrotnie, w styczniu i w lipcu 2023 roku – przypomina portal mgr.farm
  • Na razie pacjent za wykonanie leku recepturowego musi zapłacić stałą opłatę, która wynosi 15,10 zł
  • Zgodnie z planowanymi zmianami, od 1 stycznia 2023 roku za lek recepturowy będzie trzeba zapłacić 16,90 zł, a od 1 lipca 2023 roku - 17,30 zł

Wzrośnie cena za lek recepturowy

Jak przypomina portal mgr.farm, obecnie za wykonanie leku recepturowego w aptece pacjent musi zapłacić stałą kwotą, która wynosi 15,10 zł.

Wysokość tej kwoty jest jednak zmienna, ponieważ zależy od minimalnego wynagrodzenia za pracę, a to z kolei corocznie ustala Rada Ministrów drogą rozporządzenia. W 2022 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 3010 zł. Z kolei kilka dni temu opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie wynagrodzenia w 2023 roku. Co ważne, w przyszłym roku przewidziano aż dwie podwyżki.

Zmiany opłat za lek recepturowy:

  • od 1 stycznia 2023 roku minimalne wynagrodzenie ma wynieść 3 383 zł – lek recepturowy będzie kosztował 16,90 zł,
  • od 1 lipca 2023 roku minimalne wynagrodzenie ma wynieść 3 450 zł – lek recepturowy będzie kosztował 17,30 zł.

Zmiana opłat w aptekach

To jednak nie koniec zmian w opłatach, które dotkną apteki. Portal mgr.farm przypomina również, że zmienią się opłaty za wydanie i zmianę zezwolenia na prowadzenie apteki – obecnie kwota ta wynosi 15 050 zł. Według art. 105 ustawy prawo farmaceutyczne "za udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki pobierana jest opłata w wysokości pięciokrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę".

Natomiast za zmianę zezwolenia/jego przedłużenie w przypadku wydania zezwolenia na czas ograniczony albo przeniesienia zezwolenia na prowadzenie apteki, pobiera się opłatę w wysokości 20 proc. opłaty za wydane zezwolenia. Na razie opłata ta wynosi 3 010 zł.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum