Wysyłkowa sprzedaż leków na receptę: MZ odnosi się do zarzutów NIA

Autor: MZ • • 23 lipca 2018 20:27

Na stronie internetowej resortu zdrowia opublikowana została w poniedziałek (23 lipca) informacja, w której minister zdrowia odniósł się do zarzutów wskazujących, iż dopuszczenie sprzedaży wysyłkowej leków na receptę jest niebezpieczne.

MZ nie zgadza się m.in. ze stwierdzeniem, że rozwiązanie otwiera furtkę związaną ze sprzedażą sfałszowanych leków Fot. PTWP

Na zarzut, iż rozwiązanie stwarza niebezpieczny precedens, jakim jest otwarcie kolejnego kanału dystrybucji, poza jakąkolwiek kontrolą ze strony odpowiednich służb, minister odpowiada, że "możliwość wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych dotyczyć będzie tylko produktów wydawanych na podstawie e-recepty, co umożliwi nadzór w czasie rzeczywistym oraz dużo lepsze niż w przypadku recept papierowych zapobieganie nadużyciom, także tym związanym z nielegalnym wywozem leków lub fałszowaniem recept".

Minister nie zgadza się ze stwierdzeniem, że rozwiązanie otwiera furtkę związaną ze sprzedażą sfałszowanych leków. "Sprzedaż wysyłkowa będzie możliwa tylko przez apteki i punkty apteczne, które dodatkowo będą musiały spełnić szereg wymogów z rozporządzenia Ministra Zdrowia, dlatego nie można się zgodzić z tezą, że wysyłkowa sprzedaż leków niesie większe ryzyko sfałszowania leków niż w ramach sprzedaży tradycyjnej" - ocenia.

Jeśli chodzi o zarzut, że obok aptek i punktów aptecznych poprawka daje uprawnienia firmom kurierskim do obrotu lekiem, szef resortu zdrowia zauważa, iż firmy kurierskie nie będą uprawnione do obrotu lekiem. Natomiast sposób dostarczania produktów leczniczych do odbiorców, w tym odpowiednie warunki gwarantujące bezpieczeństwo dostawy leków zostaną określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia.

Na pytanie, kto poniesie odpowiedzialność m.in. w przypadku, gdy produkt trafi pod błędny adres lub jeśli straci swoje właściwości z powodu niewłaściwego przechowywania, MZ odpowiada, że celem projektowanych przepisów jest ułatwienie dostępu do leków z przepisu lekarza dla osób niepełnosprawnych. Obecne regulacje uniemożliwiają im skorzystanie z udogodnienia, jakim jest bez wątpienia możliwość nabycia leków bez konieczności wychodzenia z domu. Warunki transportu, m.in. dotyczące możliwości odbioru leków przez osobę inną niż pacjent lub wskazana przez niego osoba, zostaną określone w rozporządzeniu.

Więcej: gov.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum