Wypisy z listy: lek na moczówkę prostą przysadkową podrożał 26 razy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2012 15:55

Zamiast 3,20 blisko 85 zł - tyle za jedno opakowanie leku muszą płacić pacjenci po operacjach guza przysadki cierpiący na tzw. moczówkę prostą przysadkową. Nie ma on tańszych odpowiedników, a chorzy przyjmować go muszą do końca życia.

Po zmianach na liście leków refundowanych za jedno opakowanie leku 120 mg pacjenci muszą płacić 84,33 zł, do tej pory opakowanie można było kupić nawet za grosz, a powszechnie obowiązującą ceną było 3,20. Chorujący najczęściej muszą wykupować kilka opakowań miesięcznie tego leku, który nie ma tańszych zamienników. Jego cena bez refundacji wynosi około 200 zł.

To lek potrzebny osobom cierpiącym na moczówkę prostą przysadkową polegającą na złym wydzielaniu hormonu odpowiedzialnego za zagęszczanie moczu, choroba ta przeważnie jest nieuleczalna. Osoby nie przyjmujące leku wypijają na dobę nawet 15 litrów wody, tyle samo wydalając.

Jak wyjaśnia dr Henryk Fuchs, endokrynolog z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie, bez leku choroba może doprowadzić do skrajnego odwodnienia i śmierci. Jego zdaniem zmiana ceny leku to nieporozumienie, bo pacjenci są zmuszeni przyjmować go do końca życia, a jego tańszych odpowiedników nie ma.

Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum