Konkurs ABM na technologie RNA. 5 polskich firm na liście rankingowej

Autor: LJ • Źródło: Rynek Zdrowia29 listopada 2021 16:00

Agencja Badań Medycznych ogłosiła właśnie listę rankingową firm, które dostaną dofinansowanie na rozwój projektów związanych z technologią RNA. Kto jest tym w gronie?

5 firm dostanie dofinansowanie z ABM na rozwój technologii związanych z RNA (fot. ShutterStock)
 • Pięć firm zostało wyłonionych w konkursie Agencji Badań Medycznych w zakresie rozwoju technologii RNA
 • Na dofinansowanie projektów Agencja przeznaczyła 350 mln zł
 • Część projektów dotyczy opracowania leków ukierunkowanych na RNA wirusowe. Część ma na celu opracowanie platformy RNA

Agencja Badań Medycznych przedstawiła wyniki konkursu na rozwój innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych z wykorzystaniem technologii RNA.

Eksperci oceniali 8 wniosków. Na etapie oceny formalnej odpadły 3 projekty (BS Biotechna, Lipid Systems, Ti-com). Do oceny merytorycznej przeszło 5 projektów, z sukcesem przechodząc przez kolejne 3 etapy: oceny merytorycznej ekspertów wewnętrznych, ekspertów zewnętrznych i oceny ekspertów krajowych.

Oto lista rankingowa i wysokość dofinansowania:

 • Acellmed – konsorcjum ze Śląskim Parkiem Technologii Medycznych Kardio-Med. Silesia i Uniwersytetem Wrocławskim z dofinansowaniem 18 204 731 zł
 • Adamed Pharma z Uniwersytetem Gdańskim i Instytutem Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie – tu wartość projektu to 58 494 498 zł
 • Celon Pharma - dofinansowanie o wartości 83 556 811 zł
 • OncoArendi Therapeutics z Międzynarodowym Instytutem Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie oraz Medicofarmą – wysokość dofinansowania 36 967 794 zł
 • Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa z Instytutem Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie z dofinansowaniem ponad 93 852 588 zł

Czego dotyczą projekty?

Zgodnie z przedstawioną listą rankingową, część projektów dotyczy opracowania leków ukierunkowanych na RNA wirusowe, a więc leków przeciwko wirusom bazującym na RNA. Zaś część projektów ma na celu opracowanie platformy RNA, na której może powstawać szczepionka - wyjaśniał podczas spotkania dr Radosław Sierpiński, prezes ABM.

Jak dodał, działania są zaplanowane na okres 5 lat.Agencja spodziewa się, że wybrane podmioty do końca roku podpiszą umowy i będą mogły rozpocząć prace od początku 2022 roku.

- My tych technologii nie zaimplementujemy teraz, to nie jest inwestycja w obecną pandemię. Chcemy zabezpieczyć nasz kraj na przyszłość - żeby szybciej reagować i rozwijać te technologie w Polsce. To jest inwestycja w przyszłość. Dołączamy do światowej awangardy, jeśli chodzi o badania medyczne. Jedziemy ekspresem, który rozwija technologie RNA, a nie drezyną, jak to zwykle bywało w polskiej biotechnologii. Rozwój tej technologii jest koniecznością - podkreślał szef ABM.

Badania naukowe w oparciu o technologię mRNA

Zaś Krzysztof Górski, dyrektor ds. projektów naukowych Agencji, dodał: - Projekty są wieloletnie, wpierają badania kliniczne, które siłą rzeczy są procesem wieloletnim. Co ważne - w tym konkursie wpieramy polskie firmy biotechnologiczne w rozwijaniu infrastruktury krytycznej, która umożliwi jej wykorzystanie, kiedy zajdzie taka potrzeba, do ewentualnej produkcji produktów leczniczych w przypadku zagrożenia epidemicznego. To jedno z pierwszych zadań, które podmioty, które otrzymają dofinansowanie, będą mogły realizować w ramach projektu.

- Projekty są ukierunkowane na dwa kluczowe obszary: prowadzenie badań naukowych i rozwijanie tych badań w oparciu o technologie mRNA. Drugie zadanie to tworzenie rozwoju infrastruktury krytycznej, która może być wykorzystana do produkcji leków, w oparciu o tę technologię.

W sumie ABM przeznaczyła na dofinansowanie projektów 350 mln zł.

Celem konkursu jest:

 • wsparcie badan klinicznych w zakresie technologii RNA
 • rozwijanie infrastruktury krytycznej dla produkcji leków na terenie Polski (w tym szczepionki na COVID-19
 • poprawa bezpieczeństwa lekowego kraju.

Na ile terapia generykami jest bardziej opłacalna niż lekami oryginalnymi? Założenia konkursu ABM

Onkologiczne Centra Wsparcia Badań Klinicznych. W puli 45 mln zł z ABM na projekty

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum