Wyniki ankiety: niektórzy lekarze przepisują leki, bo lubią REP-a...

Autor: rp.pl, LJ/ Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2009 09:39

Lekarze przepisują dany antybiotyk, tylko dlatego, że uczestniczą w programie lojalnościowym firmy farmaceutycznej, która go wyprodukowała

Z raportu wynika, że nawet 80 proc. medyków przepisujących antybiotyki na choroby układu oddechowego uczestniczy w tzw. badaniach obserwacyjnych (sprawdzają ewentualne skutki uboczne już zarejestrowanych leków).

W praktyce są to promocje i programy lojalnościowe oferowane lekarzom przez firmy. Za wypisywanie określonej liczby recept lekarz może dostać laptopa lub kupon na wycieczkę.

- Korzyści, jakie widzą lekarze w badaniach obserwacyjnych, to przede wszystkim możliwość uzyskania gratyfikacji. Sami lekarze zauważają, że badania służą jedynie podniesieniu sprzedaży leku – wnioskują autorzy raportu.

W badaniu ok. 70 proc. lekarzy przepisujących antybiotyki przyznało, że zdarza im się wypisywać recepty, bo lubią przedstawiciela medycznego.
Sytuacja przestała się podobać nawet firmom farmaceutycznym, od których lekarze za przepisanie odpowiedniego leku, żądają coraz więcej.

Ograniczenie dostępu przedstawicieli handlowych do lekarzy to efekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie reklamy produktów leczniczych, które zakazuje lekarzom spotykania się z przedstawicielami firm w godzinach pracy, bez uzyskania zgody kierownika placówki.

Jak mówił nam Artur Fałek, dyrektor departamentu polityki lekowej resortu zdrowia, ministerstwo było świadome celu, jaki chce za pomocą tego rozporządzenia osiągnąć: - Proszę zwrócić uwagę, czemu służą te wizyty. To marketing, służący zwiększeniu sprzedaży produktów leczniczych. Marketing nie zastąpi edukacji lekarzy.

Jak pisaliśmy, wielu lekarzy jest zadowolonych z takiej regulacji prawnej. Czas pracy mogą poświęcić na leczenie pacjentów, a nie przyjmowanie - nawet kilka razy dziennie -przedstawicieli handlowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum