Wykazy refundacyjne: zmiany 4 razy w roku nie pomogą w redukcji stanu magazynów. Jest propozycja

Autor: oprac. LJ • Źródło: Fundacja dla Przejrzystości i Przewidywalności16 września 2021 08:10

Zmniejszenie częstości aktualizacji z 6 obwieszczeń na rok do 4 wydłuża czas, kiedy farmaceuci mogą nie martwić się zmianą cen, ale nagłość tej zmiany pozostaje faktem. Jest inna propozycja.

W czasie miesięcznego vacatio legis farmaceuci i hurtownicy mogliby zredukować stany magazynowe tak, aby zminimalizować straty na lekach, których ceny ulegają zmianie (fot. ShutterStock)
  • Ostateczne zmiany cen i dopłat pojawią się wraz z finalną wersją obwieszczenia, która jest ogłaszana najpóźniej na tydzień przed wejściem w życie
  • Ten czas nie zmienia się, niezależnie czy obwieszczeń jest 6 czy 4 w roku
  • Fundacja proponuje wprowadzić 1 miesiąc vacatio legis dla obwieszczenia refundacyjnego

Fundacja dla Przejrzystości i Przewidywalności zaproponowała zmiany w projekcie nowelizacji ustawy refundacyjnej.

Dotyczy propozycji wydłużenia terminu ogłaszania obwieszczenia refundacyjnego z dwóch na trzy miesiące.

Intencją resortu zdrowia jest umożliwienie farmaceutom lepszego planowania zakupów w aptekach. Częste nowelizacje utrudniały gospodarowanie lekami. W obawie przed zmianami cen przy okazji każdej zmiany listy leków refundowanych, apteki ograniczały asortyment.

Krótki czas na zmiany w stanach magazynowych

W ocenie Fundacji, diagnoza resortu zdrowia jest słuszna. Ale zwraca uwagę na istotę problemu.

"Co jest istotą problemu nagłych zmian cen leków refundowanych? Czy naprawdę problemem jest nowe obwieszczenie co dwa miesiące czy też fakt, że ostateczny kształt zmian cen i dopłat jest znany na 7 dni przed ich wejściem w życie?" - stawia pytanie Fundacja.

Czytaj więcej: Ustawa refundacyjna. Wiceminister zdrowia: projekt trafi do Sejmu najwcześniej na początku 2022 roku

W jej ocenie, zmniejszenie częstości aktualizacji z 6 obwieszczeń na rok do 4 wydłuża czas, kiedy farmaceuci, hurtownicy i pacjenci mogą nie martwić się zmianą cen, ale nagłość tej zmiany pozostaje faktem. Nadal jednak cztery razy w roku (zamiast dotychczasowych sześciu) pojawi się projekt obwieszczenia, który co najwyżej jest zwiastunem zmian. Tymczasem ostateczne zmiany cen i dopłat pojawią się wraz z finalną wersją obwieszczenia, która jest ogłaszana najpóźniej na tydzień przed wejściem w życie.

W opinii Fundacji to w tym bardzo krótkim czasie od ogłoszenia zmian do ich wejścia w życie tkwi istota problemu nagłych zmian cen i dopłat.

Miesięczne vacatio legis dla obwieszczenia refundacyjnego

Fundacja proponuje wprowadzić 1 miesiąc vacatio legis dla obwieszczenia refundacyjnego. Mogłoby być ono publikowane pierwszego dnia danego miesiąca, a farmaceuci, hurtownicy i pacjenci wiedzieliby, że mają miesiąc na zaadaptowanie się do ogłoszonych zmian, które wejdą w życie od pierwszego dnia kolejnego miesiąca. 

W tym czasie farmaceuci i hurtownicy mogliby zredukować stany magazynowe tak, aby zminimalizować straty na lekach, których ceny ulegają zmianie. 

Byłby to także czas dla pacjentów na odbycie wizyty u lekarza prowadzącego i dostosowanie się do ogłoszonych zmian dopłat przyjmowanych leków.

Fundacja proponuje, aby wprowadzić miesięczne vacatio legis łącznie ze zmniejszeniem częstości obwieszczeń. Zdajemy sobie sprawę, że część problemu tkwi także w częstości zmian. Samo jednak obniżenie częstości zmian cen i dopłat przy pozostawienie niezmienionym nagłego charakteru tych dopłat powoduje, że pacjenci będą denerwować się tak samo mocno, tylko nieco rzadziej.

Czytaj więcej: Ustawa refundacyjna. Eksperci zwracają uwagę na wątpliwe rozwiązania

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum