Wszystkie dokumenty dla aptek wykonujących szczepienia. Teraz są dostępne w jednym miejscu

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia04 sierpnia 2021 12:50

Aptekarska Szkoła Zarządzania przygotowała najważniejsze dokumenty ułatwiające szczepienia przeciwko COVID-19 w aptekach. Możne je bezpłatnie pobrać w jednym miejscu.

Wszystkie dokumenty dla aptek wykonujących szczepienia. Teraz są dostępne w jednym miejscu
Szczepienia w apteach zyskują popularność; Fot. Shutterstock
  • Szczepienia przeciwko COVID-19 wykonuje w Polsce już prawie 500 aptek
  • Dla kolejnych aptek, który planują realizację szczepień Aptekarska Szkoła Zarządzania umieściła w sieci wszelkie niezbędne dokumenty
  • Do pobrania są, m.in.: instrukcja szczepienia, ulotki szczepionek, warunki ich przechowywania, dokumenty kadrowe, rekomendacje bezpieczeństwa

Procedury, instrukcje, rekomendacje, które mają na celu ułatwienie procesu wdrożenia szczepień w aptekach umieszczone zostały do pobrania na stronie Aptekarskiej Szkoła Zarządzania prowadzonej przez Grupę Neuca.

Vademecum dla aptek zawiera, między innymi:

  • Procedury kwalifikacji szczepień (np. kwestionariusz kwalifikacyjny osoby dorosłej i nieletniej), rejestracji pacjentów, zamawiania szczepionek, organizacji punktu szczepień, przechowywania dokumentacji, wykorzystania systemów IT, zabezpieczenia i zastosowania zestawy przeciwwstrząsowego, zarządzania odpadami medycznymi w aptekach
  • Instrukcję szczepienia, informacje dotyczące stosowania szczepionek (ulotki szczepionek, warunki przechowywania)
  • Listy kontrolne: dla osoby kierującej punktem szczepień oraz dla właściciela i kierownika apteki
  • Dokumenty kadrowe, np.: ewidencję liczby wykonanych szczepień, porozumienie zmieniające umowy o pracę (stawka godzinowa za szczepienie)

Rekomendacje bezpieczeństwa i BHP np. plan mycia i dezynfekcji, przygotowanie do kontroli sanepidu.

Aptekarska Szkoła Zarządzania udostępniła też 9 filmów z omówieniem najważniejszych dokumentów dotyczących wdrożenia szczepień. Farmaceuci i właściciele aptek mogą skorzystać z dostępu do nagrania webinaru „Jak wdrożyć szczepienia w aptece krok po kroku”.

Materiały są dostępne bezpłatnie: wystarczy zalogować się na stronie Aptekarskiej Szkoły Zarządzania: https://www.aptekarska.pl/

W Polsce szczepi już 500 aptek

Szczepienia przeciwko COVID-19 wykonuje w Polsce już prawie 500 aptek. Każdy pracujący tam farmaceuta został odpowiednio przeszkolony, by kwalifikować i realizować szczepienia, a apteki zostały do tego dostosowane - podają eksperci z Koalicji na Rzecz Szczepień w Aptekach.

Najwięcej aptecznych punktów szczepień jest w woj. śląskim (80), w Małopolsce (56) oraz w Wielkopolsce (47). W województwie mazowieckim do szczepień przeciw COVID-19 dostosowanych jest 39 aptek.

Czytaj także: Już 500 aptek w Polsce szczepi na COVID-19. Najwięcej na Śląsku

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum