×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wśród Polaków nie brakuje samozwańczych lekarzy i magistrów farmacji

Autor: KR/Rynek Zdrowia29 października 2013 12:02

Pacjenci coraz śmielej postępują w zakresie działań zarezerwowanych dotychczas dla lekarzy. Zdarza się, że rozpoczynają leczenie samodzielnie, lekami, które były im kiedyś przepisane - mówi dr Krzysztof Piwowarczyk, lekarz i autor książek o lekach.

Wśród Polaków nie brakuje samozwańczych lekarzy i magistrów farmacji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W rozmowie opublikowanej w serwisie natemat.pl, dr Krzysztof Piwowarczyk, specjalista pediatra, członek zarządu oddziału warszawskiego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, autor książek o lekach wskazuje, że wielu chorych leczy się na własną rękę, wykorzystuje zapasy zgromadzone w domowych apteczkach oraz metodę leczenia z poprzedniej choroby.

- W mojej specjalności (pediatria) najczęściej są to sterydy stosowane miejscowo w infekcjach dróg oddechowych np. nadużywany, popularny steryd z dodatkiem dwóch antybiotyków wykorzystywany na każdy katar oraz sterydy w aerozolach do nosa na każdy katar, i sterydy w inhalacjach stosowane przy infekcjach górnych dróg oddechowych. We wszystkich wymienionych przypadkach są to zastosowania błędne - mówi lekarz.

Zwraca też uwaga, że pacjenci zapamiętują objawy, ale nie mają właściwej wiedzy, żeby poprawnie zaobserwowa grupę objawów.

Więcej: www.natemat.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze