Września: trwa spór dotyczący liczby całodobowych aptek w regionie

rynekaptek.pl Autor: PTWP - RynekAptek.pl • Źródło: rynekaptek.pl/Rynek Zdrowia   • 23 grudnia 2019 20:35

Radni powiatu wrzesińskiego wnieśli skargę kasacyjną na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, który uznał całodobowe działanie tylko jednej apteki w regionie za niewystarczające.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Radni powiatu wyznaczyli do pełnienia dyżurów nocnych jedną aptekę we Wrześni. W uchwale dotyczącej rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych w 2019 roku wskazali, że skoro funkcjonuje ona w największym mieście powiatu, to nie ma potrzeby pełnienia dyżurów nocnych i świątecznych przez inne placówki w mniejszych miejscowościach.

- Apteka całodobowa, zlokalizowana w mieście o dużej gęstości zaludnienia, posiada bogatszy asortyment, przez co prawdopodobieństwo zakupu niezbędnych leków jest duże. Funkcjonowanie apteki całodobowej w jednym miejscu stanowi komfortowe rozwiązanie dla mieszkańców. (...) Natomiast pełnienie dyżurów w porze nocnej, w mniejszych aptekach na terenie gmin poza miastem, może powodować pewne ograniczenia w systemie funkcjonowania tych aptek w porze dziennej - napisali w uzasadnieniu uchwały.

Uchwała została zakwestionowana jednak przez wojewodę, który uznał, że "ustalenie godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu powinno polegać na włączeniu, w miarę możliwości, wszystkich aptek z danego powiatu do jednolitego systemu dyżurów". 

Powiat zaskarżył rozstrzygniecie nadzorcze. Jednak WSA w Poznaniu oddalił skargę powiatu. Jak podaje Radio Września, spór między obiema stronami trwa od kilku miesięcy. Jego końca nie widać. Radni powiatowi jednak nie składają broni i wnieśli skargę kasacyjną na wyrok WSA.

Więcej: www.rynekaptek.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum