Wpływ na rynek farmaceutyczny mają różnorodne kwestie prawne, nie tylko RTR

Autor: MM/Rynek Zdrowia • • 05 listopada 2019 17:45

Poza Refundacyjnym Trybem Rozwojowym są jeszcze inne, istotne, punktowe kwestie do rozwiązania, które wpływają na całokształt otoczenia prawnego w jakim funkcjonuje rynek farmaceutyczny - rozważa Jacek Myszko, radca prawny, Senior Counsel w Kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.

Wpływ na rynek farmaceutyczny mają różnorodne kwestie prawne, nie tylko RTR
Jacek Myszko, radca prawny, Senior Counsel w Kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Fot. PTWP/Paweł Pawłowski

Jak podkreśla Jacek Myszko, radca prawny, Senior Counsel w Kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, otoczenie prawne w jakim funkcjonuje rynek farmaceutyczny bardzo istotnie wpływa na potencjał rynku i nie dotyczy to wyłącznie Refundacyjnego Trybu Rozwojowego. Zdaniem mecenasa czeka nas w tym zakresie jeszcze sporo pracy legislacyjnej.

Jak uważa Jacek Myszko, jednym z rozwiązań, które wymagają wprowadzenia by ułatwić funkcjonowanie rynku farmaceutycznego, powinny być wyspecjalizowane sądy ds. własności intelektualnej.

- Takie sądy pozwolą rozstrzygać szybko i sprawnie problemy chociażby z patentami. Obecnie widzimy na rynku postępowania ciągnące się latami, co ma również bardzo wymierny wpływ na pacjentów. Produkty, pomimo że już są dopuszczone do obrotu i nawet wprowadzone na listy refundacyjne, znikają z rynku ze względu właśnie na te spory, zabezpieczenia które utrzymują się latami. To zdecydowanie powinno być usprawnione - podkreśla.

Jako drugi istotny aspekt prawnego otoczenia rynku farmaceutycznego Jacek Myszko wskazuje kwestie związane z punktowymi zmianami w prawie własności przemysłowej. To m.in. możliwość modyfikacji patentów w trakcie postępowania o unieważnienie. - To są takie kwestie, które rzeczywiście był dyskutowane, a teraz wydaje się, że zostaną rozwiązane - ocenia.

Przewiduje, że kolejny problem, który zaistnieje na polskim rynku farmaceutycznym pojawi się na styku prawa konkurencji z prawem farmaceutycznym. Jak tłumaczy jest to już widoczne na rynku europejskim. - Są decyzje dotyczące rzetelnego działania, m.in. rzetelnego informowania o swoich produktach, o produktach konkurencji; są także decyzje penalizujące nieprawidłowości - mówił Jacek Myszko, przywołując przykład Francji.

Rozmowa została zarejestrowana podczas XV Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 21-22 października 2019 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum