Włochy: parlament ma zbadać sprawę zakupu szczepionek przeciw grypie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 stycznia 2010 19:45

Włoski senator domaga się zbadania sprawy szczepionek przeciwko grypie A/H1N1. Jego zdaniem, decyzja o ich zakupie została podjęta pod wpływem lobby farmaceutycznego.

Włochy: parlament ma zbadać sprawę zakupu szczepionek przeciw grypie

Za wszczęciem parlamentarnego dochodzenia w sprawie masowego zakupu szczepionek przeciwko nowej grypie we Włoszech opowiada się szef klubu rządzącej partii Lud Wolności w Senacie Maurizio Gasparri. Jego zdaniem za decyzją o zakupie milionów szczepionek stały potężne koncerny farmaceutyczne.

Polityk koalicji, cytowany przez agencję Ansa, przypomniał, że grypa typu A/H1N1 okazała się podobna do tej sezonowej i najczęściej lekka w przebiegu. Tymczasem, jego zdaniem, kupiono ogromne zapasy szczepionek, które nie zostały wykorzystane.

W ten sposób Gasparri odniósł się do doniesień o tym, że wykorzystano jedynie co 70. dawkę kupionej przez rząd szczepionki przeciwko nowej grypie, ponieważ zdecydowana większość Włochów nie skorzystała z możliwości zaszczepienia.

– Trudno nie myśleć o spekulacyjnych manewrach w wymiarze światowym ze strony pozbawionych skrupułów międzynarodowych koncernów farmaceutycznych, na tyle potężnych, by wpływać na informację, która ze swym alarmistycznym tonem służy tym rekinom - powiedział senator Gasparri. – Nie ujdą im na sucho nielegalne zyski.

Włoskie ministerstwo zdrowia planowało zaszczepienie 40 procent populacji przeciwko nowej grypie. Według prasy na szczepionki wydano ok. 200 milionów euro. Ale do tej pory zaszczepiło się około 800 tys. ludzi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum