Wlk. Brytania: rząd zamierza zredukować użycie antybiotyków o 15 procent

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 27 stycznia 2019 13:44

Superbakterie są zagrożeniem dla świata porównywalnym ze zmianami klimatycznymi i wojnami - uważa brytyjski minister zdrowia Matt Hancock, który mówił o tym problemie w czasie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Wlk. Brytania: rząd zamierza zredukować użycie antybiotyków o 15 procent
Fot. Chris Sampson/Flickr (CC BY 2.0) (zdjęcie ilustracyjne)

Superbakterie to bakterie, które uodporniły się na działanie większości antybiotyków. Pojawienie się superbakterii to prawdopodobnie efekt m.in. używania antybiotyków do stymulowania wzrostu zwierząt hodowlanych, a także zbyt powszechne stosowanie antybiotyków przez ludzi - wyjaśnia Rzeczpospolita.

Gazeta przytacza wypowiedź brytyjskiego ministra zdrowia, który mówiąc o pięcioletnim planie rządu Wielkiej Brytanii dotyczącym przeciwdziałania zagrożeniu superbakteriami, stwierdził, że nie mógłby spojrzeć dzieciom w oczy, gdyby nie zrobił wszystkiego co w jego mocy, aby uporać się z tym wielkim zagrożeniem.

W ramach pięcioletniego planu walki z superbakteriami brytyjski rząd zamierza zaoferować firmom farmaceutycznym zachęty do prac nad "pilnie potrzebnymi" nowymi lekarstwami. Obecnie bowiem - jak czytamy w CNN - firmy farmaceutyczne ze względów ekonomicznych chcą sprzedawać tak wiele antybiotyków jak to możliwe, podczas gdy niskie zwroty poniesionych kosztów nie zachęcają do prac nad nowymi lekami.

Brytyjska Narodowa Służba Zdrowia (NHS) zamierza również zmienić model finansowania, tak aby dać priorytet tym lekarstwom, które są najcenniejsze dla służby zdrowia.

Ponadto brytyjski rząd zamierza zredukować w ciągu pięciu lat użycie antybiotyków przez ludzi o 15 procent (od 2014 roku udało się je zredukować o 7 proc.).

Według naukowców ok. 70 proc. bakterii, które wywołują infekcje, już dziś jest opornych na przynajmniej jeden antybiotyk, który wcześniej był używany do zwalczania ich. Według raportu zamówionego przez brytyjski rząd do 2050 roku na całym świecie superbakterie zabiją 10 mln osób.

Czytaj: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum