Właściciele punktów aptecznych: chcemy pozwać skarb państwa

Autor: Puls Biznesu, PP/Rynek Zdrowia • • 19 listopada 2009 09:46

Przedstawiciele Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek (IGWPAiA) zapowiedzieli wystąpienie z pozwem zbiorowym przeciwko skarbowi państwa.

Powód? Rozporządzenie ministra zdrowia z 6 października 2009 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych.

Jak informuje Paweł Klimczak, prezes IGWPAiA, do tej pory spłynęło już 178 zapowiedzi wystąpień z pozwem. Jego zdaniem, będzie ich jeszcze więcej. W Polsce działa łącznie ok. 1,4 tys. punktów aptecznych.

Izba powstała miesiąc temu, natychmiast po ogłoszeniu spornego rozporządzenia. Takie rozwiązanie problemu przewiduje powstała niedawno ustawa o pozwie zbiorowym. Przedstawiciele Izby czekają na wejście w życie ustawy, która wprowadzi tę instytucję. Jest już uchwalona przez Sejm, a przed decyzją Senatu. W dniu, w którym nowe przepisy zaczną obowiązywać, pozew trafi do sądu.

Jak już pisaliśmy, na liście produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w punktach aptecznych nie znalazło się wiele leków dostępnych bez recepty, mimo że te same leki mogą być dystrybuowane przez... sklepy zielarsko-medyczne.

Ponadto umieszczono w nim nazwy handlowe preparatów, a nie nazwy substancji chemicznych, które są składnikami preparatów. To może uniemożliwić wydanie tańszego odpowiednika drogiego leku. W przypadku niektórych leków produkowanych w wielu dawkach, wykaz nie uwzględnia również umieszczenia wszystkich dawek tych preparatów.

– Żaden z nowych, pojawiających się na rynku preparatów, będący dokładnym odpowiednikiem chemicznym leku zamieszczonego w wykazie, niejednokrotnie tańszy dla pacjenta, nie może być przedmiotem obrotu w punkcie aptecznym, gdyż jego nazwa nie została wymieniona w wykazie – tłumaczył w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Dominik Żyro, wiceprezes Związku Zawodowego Techników Farmaceutycznych RP.

– Wpisano do wykazu preparaty produkowane w postaci tabletek, pomijając postać czopków itd. Nie sposób wymienić licznych niedociągnięć – przekonuje Dominik Żyro.

2 grudnia, w siedzibie Ministerstwa Zdrowia odbędzie się spotkanie resortu z technikami farmacji.  Jak poinformował wiceminister zdrowia Marek Twardowski, trwają już prace nad nowelizacją rozporządzenia. Ma wyeliminować błędy, które znalazły się w wykazie.

Paweł Klimczak w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl zaznacza, że zamiar skierowania pozwu zbiorowego nie ma większego związku z planowanym spotkaniem z przedstawicielami resortu: – Złożyliśmy na razie przedsądowe żądanie zaniechania obecnych działań prawnych i uchylenia wykazu. W naszej ocenie planowane spotkanie to gra na zwłokę w związku z pracami nad prawem farmaceutycznym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum