Wielkopolska: już nie zamykają aptek, ale recepty sprawdzają skrupulatnie

Autor: Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2012 11:41

Farmaceuci zawieszają trwający od 16 stycznia protest. Nie będę zamykać aptek, tak jak robili do tej pory - w godz. od 13 do 14. W zamian będą bardzo skrupulatnie sprawdzać poprawność wypisywanych recept.

Wszystko dlatego, że farmaceutom nadal nie udało się wywalczyć abolicji dotyczącej kar ponoszonych przez nich za wydanie leku ze źle wypełnionej recepty.

Teraz zamiast informacji dotyczących protestu w godz. 13 - 14, pacjenci znajdą w aptekach uchwałę zjazdu Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Poznaniu. Wynika z niej, że ze względu na fakt narażenia aptekarzy na brak refundacji od NFZ, Izba prosi farmaceutów o skrupulatne, dokładne i zgodne z obowiązującymi przepisami, sprawdzanie recept.

Według nowych przepisów, po prawej stronie recepty, obok nazwy leku, powinno być napisane, ile pacjent zapłaci za dany lek. Na recepcie musi się również znaleźć numer PESEL pacjenta, pieczątka przychodni z numerem regon oraz pieczątka z numerem pozwolenia wykonywania zawodu lekarza (na dole po prawej stronie).

Farmaceuci swoje postulaty próbowali przeforsować w Sejmie i Senacie. Z połowicznym sukcesem. O ile sejmowa komisja zdrowia ściągnęła z nich odpowiedzialność za przyjmowanie od stycznia "oprotestowanych" recept, to senacka na całkowitą abolicję od kar już się nie zgodziła.

Więcej: http://www.gloswielkopolski.pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum