Wielkie firmy farmakologiczne inwestują w Chinach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2013 14:01

Najwięksi producenci leków na świecie inwestują w chiński rynek farmakologiczny, który rośnie w skali 10 proc. rocznie, a w 2015 r. osiągnie wartość 118 mld dolarów. Amerykańska firma Amgen Inc., zapowiedziała joint venture z chińską Zhejiang Beta Pharma Co.

Wielkie firmy farmakologiczne inwestują w Chinach

Jego celem jest wprowadzenie na rynek chiński leku o nazwie Vectibix, stosowanego w leczeniu raka jelita grubego. Wiceprezes Amgena, Anthony Hooper stwierdził, że wspólne przedsięwzięcie z chińskim partnerem otwiera drogę chińskim pacjentom do nowoczesnych leków i wspiera wspólną strategię ekspansji na szybko rozwijających się rynkach azjatyckich.

Joint venture otrzyma nazwę Amgen-Beta Pharmaceuticals Co, w którym Amgen jest właścicielem 49 proc. udziałów, co jest typowym podziałem własnościowym w firmach z udziałem chińskiego i zagranicznego kapitału.

Vectibix jest lekiem stosowanym w leczeniu przerzutowego raka jelita grubego; należy do grupy leków zwanych biologicznymi, ponieważ produkowany jest z komórek ludzkich. Jest zarejestrowany w ponad 40 krajach i został po raz pierwszy zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych w 2006 r.

Przedstawicielka Amgena na Azję i Amerykę Łacińską, Mary Klem, oświadczyła, że działalność produkcyjna nowej spółki ruszy najwcześniej w 2015 r. i korzystać będzie ze wsparcia władz chińskich, które traktują biotechnologię, jako jedną z siedmiu priorytetowych branż.

Beta Pharma Co. jest wiodącą chińską firmą farmaceutyczną, znaną ze swoich leków stosowanych w leczeniu raka płuc.

Klem dodała, ze spółka będzie korzystać z osiągnięć Beta Pharma w rozwoju i komercjalizacji nowych leków, jak również z szerokiej sieci sprzedaży leków onkologicznych, którą posiada chiński partner. Jak poinformowała korporacja Amgen, planuje ona rozszerzyć swoją obecność na kluczowych rynkach w 2015 r., w tym w Chinach. Amgen zamierza m.in. utworzyć placówkę naukowo-badawczą, rozwijać bazę produkcyjną drogą fuzji lub przejęć chińskich firm.

Podobne posunięcia wykonał koncern farmakologiczny Pfizer Inc., który we wrześniu 2012 powołał w Chinach joint venture z Zhejiang Hisun Pharmaceutical Co. o nazwie Hisun-Pfizer Pharmaceuticals Co., w którym ma 49 proc. udziałów.

Nowa spółka koncentruje się na produkcji i komercjalizacji markowych leków generycznych lub wysokiej jakości leków nieobjętych ochroną patentową. Hisun ma w tym zakresie duże doświadczenie, bowiem produkuje 75 takich leków i ma poza tym bardzo dobrze rozwiniętą sieć dystrybucyjna w Chinach. Pfizer ze swojej strony dodał osiem nowych receptur oraz bazę naukowo-techniczną, a także możliwości marketingowe i produkcyjne. Spodziewane obroty nowej spółki szacowane są na wysokości 326 mln dolarów rocznie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum