Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia | 19-05-2017 12:35

Wiceprezes NRA: nowelizacja prawa farmaceutycznego to dobry pomysł

Nowelizacja prawa farmaceutycznego, która wprowadza "aptekę dla aptekarza" ma wejść w życie w czerwcu. Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, w rozmowie z Rzeczpospolitą tłumaczy, że to dobre rozwiązanie, a apteka nigdy nie będzie działała w oparciu o zasadę swobody gospodarczej.

Na zdj. Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Fot. PTWP

Jak wyjaśnia Tomków 70 proc. europejskich aptek jest prowadzonych przez farmaceutów. Ponadto wprowadzone przez nowe przepisy zmiany dotyczą nowo otwieranych aptek i tylko te placówki będą otwierane przez farmaceutów, a nie przez przedsiębiorców.

Podkreśla też, że zgadza się z tym, że jest to mocne ograniczenie działalności gospodarczej, jednak w jego ocenia apteka nigdy nie była i nie będzie działała w oparciu o swobodę gospodarczą.

Zaznacza też, że swoboda prowadzenia działalności gospodarczej to swoboda zarządzania własnym towarem, a takiej farmaceuci nie mają. O tym, co się sprzedaje w aptece bardzo często decyduje lekarz a ustawa refundacyjna wprowadziła 4 tys. sztywnych cen.

Tomków podkreślił też, że zgodnie z orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 2009 roku "apteka dla aptekarza" jest najrozsądniejszym rozwiązaniem nie z punktu widzenia korporacji zawodu farmaceutów, ale z punktu widzenia pacjentów.

Więcej: www.rp.pl