Wiceminister zdrowia o nowej liście leków refundowanych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2020 16:50

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt obwieszczenia listy leków refundowanych, który ma zacząć obowiązywać od 1 marca 2020 roku. Uwagi do wykazu można zgłaszać do poniedziałku, do godz. 14.00. Nowy wykaz leków na Twitterze skomentował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Fot. PTWP

Napisał, że dostępne jako kolejne opcje terapeutyczne w cukrzycy typu pierwszego będą "ultra szybkodziałające analogi insuliny Fiasp - innowacyjne preparaty insuliny podawane w fiolce oraz we wstrzykiwaczu w formie zastrzyku". Od 1 marca wejdzie w życie również nowy program lekowy - "Leczenie agresywnego i objawowego, nieoperacyjnego, miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego raka rdzeniastego tarczycy. Znajdzie się w nim wandetanib (Caprelsa)" - napisał wiceminister.

Natomiast Pegwisomant (Somavert) będzie kolejnym lekiem w ramach programu lekowego "Leczenie akromegalii" jako nowa opcja dla pacjentów po niepowodzeniu leczenia chirurgicznego i nieskuteczności analogów somatostatyny. Jak zaznaczył wiceminister ten lek stanowi dopełnienie wytycznych europejskich i polskich w akromegalii.

Pojawi się też kolejne wskazanie dla cetuximabu (Erbitux) w ramach programu lekowego "Leczenie płaskonabłonkowego raka głowy i szyi poza możliwościami leczenia miejscowego".

"Jest to odpowiedź na oczekiwania środowisk pacjentów i ekspertów" - zaznacza wiceminister.

Na liście znajdą się też odpowiedniki dla ostatniego drogiego leku przeciwjaskrowego DuoTrav (Travoprostum + Timololum). "Cena dla pacjenta była 24,42 zł za butelkę, a teraz będzie odpowiednio 8,88zł za 1 (3 razy taniej), 17,43zł za 3 but. i 20,37 zł za 4 butelki (5 razy taniej za butelkę). Koniec monopolu" - napisał wiceminister.

Z kolei w refundacji aptecznej znajdzie się gonadotropina - folitropinum delta (Rekovelle) we wskazaniu - kontrolowana hiperstymulacja jajników u pacjentek poniżej 40 r.ż.

"Pacjentki uzyskają lepszy dostęp do terapii - alternatywy dla obecnego leczenia, a dla części jest to jedyna opcja" - uważa Miłkowski.

Jak zauważa wiceminister zdrowia, na liście znajdzie się też odpowiednik posaconazolum - (Posaconazole Mylan) do leku oryginalnego Noxafil kosztującego 2 702,81 zł, gdzie nowy lek kosztuje 991,20 zł (cena detaliczna). Dla pacjenta cena nowego leku będzie nadal ryczałtowa - 3,20. Oszczędności dla NFZ to 10,5 mln zł.

Od marca mają również pojawić się kolejne odpowiedniki dla leków przeciwdepresyjnych duloxetinum - Dulsevia i Dutilox z obniżką cen detalicznych o 36 proc.

"Nowością jest dawka 90 mg (Dulsevia) obok dotychczasowych 30 i 60 mg. I oczywiście - Koniec monopolu" - napisał Miłkowski na Twitterze.

Zaznaczył również, że w ramach insulin długodziałających dla insuliny glargine (Abasaglar) została obniżona cena detaliczna o 17 proc. Dla pacjenta będzie o 15,54 zł taniej. "W krótko działających zostały zmniejszone ceny Mixtard, Actrapid i Insulatard. Zmniejszyły się również odpowiednio podstawy limitu" - wyjaśnił.

Maciej Miłkowski podkreślił również, że na pewno będą jeszcze zmiany w obwieszczeniu ostatecznym. Tłumaczy, że nie zostały wydane wszystkie decyzje dla nowych leków. "Możliwe, że niektóre leki utrzymają kontynuacje. Ostateczne decyzje zapadną w poniedziałek. Uwagi do projektu można przesyłać do 17.02 (pon.)" - przypomniał wiceminister.

Klaudia Torchała (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum