Wiceminister zdrowia: leki na cukrzycę mogą być zanieczyszczone, ale...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 grudnia 2019 09:41

Jak poinformował w środę (4 grudnia) wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, w laboratoriach poza Polską zostały wykryte zanieczyszczenia w lekach zawierających metforminę. - Obecnie nie mamy informacji, aby leki z metforminą na cukrzycę zagrażały życiu i zdrowiu pacjentów, leki nie zostały wycofane - powiedział dziennikarzom.

Wiceminister zdrowia: leki na cukrzycę mogą być zanieczyszczone, ale...
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński Fot. PTWP

Cieszyński na briefingu podkreślił, że zanieczyszczenia nie zostały wykryte w lekach dostępnych w Polsce. Dodał, że informacje o zanieczyszczeniach pochodzą z zagranicy i są weryfikowane.

- Nie mamy informacji o tym, że lek może zagrażać zdrowiu czy życiu pacjentów - oświadczył.

Pytany przez dziennikarzy, czy można bezpiecznie przyjmować lek, odpowiedział, że "na ten moment nie zostały wycofane jakiekolwiek leki". Dodał, że o dalszych działaniach MZ będzie informować po otrzymaniu komunikatu od Europejskiej Agencji Leków, która ma potwierdzić swoje stanowisko wydane na podstawie badań.

Cieszyński w odpowiedzi na pytanie, jakie informacje MZ przekazała już Agencja, przyznał, że do resortu dotarło ostrzeżenie o tym, że w lekach dostępnych na innych rynkach wykryto zanieczyszczenie.

- Otrzymaliśmy ostrzeżenie od Europejskiej Agencji Leków, dotyczące tego, że w laboratoriach poza Polską zostały potencjalnie wykryte zanieczyszczenia w substancji czynnej metforminie, która jest wykorzystywana do produkcji leków przeciwko cukrzycy - przyznał.

Dlatego też, jak zaznaczył, w resorcie zdrowia w środę rano rozpoczęło się spotkanie, w którym biorą udział przede wszystkim konsultanci krajowi, profesorowie, najlepsi specjaliści chorób wewnętrznych, diabetologii, kardiologii, endokrynologii, a także przedstawicie Głównego Inspektora Farmaceutycznego, Urzędu Rejestracji Leków i Narodowego Instytutu Leków. Zaznaczył, że celem spotkania jest przeanalizowanie stanu faktycznego i wypracowanie rekomendacji. Zapewnił, że resort wypowie się również po zakończeniu tego spotkania.

Dodał też, że po ostrzeżeniu od EAL w Polsce rozpoczęły się badania nad lekiem, by "mieć informacje na ten temat". Przypomniał, że badaniami leków w Polsce zajmuje się Narodowy Instytut Leków, którego działanie nadzoruje ministerstwo, a nad rynkiem leków i jego bezpieczeństwem czuwa też Główny Inspektor Farmaceutyczny.

Dodał, że obecnie nie ma informacji, aby lek zagrażał życiu i zdrowiu pacjentów. - Jeśli mamy takie informacje, lek natychmiast jest wycofywany z obrotu - zapewnił.

We wtorek wieczorem "Dziennik Gazeta Prawna" podał, że przyjmowana przez chorych na cukrzycę metformina może zawierać silnie trujący związek chemiczny, m.in. podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych.

Cytowany w artykule prof. Zbigniew Fijałek z WUM wyjaśnia, że metformina to bardzo popularny lek podawany przy cukrzycy typu II i przyjmowany przez ogromną grupę pacjentów.

"Szacuje się, że w Polsce przyjmuje ją stale ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników" - napisał "DGP".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum