Wiceminister zdrowia: alfadiolu nie ma w polskich aptekach i nie wiadomo, kiedy będzie

Autor: oprac. KM • Źródło: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Rynek Zdrowia22 listopada 2022 13:15

Alfacalcidol Softgel - zamiennik leku Alfadiol stosowanego w leczeniu osteoporozy, krzywicy, niedoczynności przytarczyc czy przewlekłej choroby nerek - trafił do aptek. Produkcja Alfadiolu ma zostać wznowiona w Polsce, ale nie wiadomo, kiedy. Kilkanaście tygodni temu został podpisany w tej sprawie list intencyjny między GlaxoSmithKline i Zakładami Farmaceutycznymi Polpharma.

Wiceminister zdrowia: alfadiolu nie ma w polskich aptekach i nie wiadomo, kiedy będzie
Z inicjatywy ministra zdrowia zostały podjęte działania, aby utrzymać produkcję leku w Polsce - podkreśla wiceminister Maciej Miłkowski. Fot. Adobestock
  • Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski wystosował odpowiedź w sprawie przywrócenia dostępności na rynku leku Alfadiol do poseł Agnieszki Hanajczyk
  • Miłkowski przypomniał, że "z inicjatywy ministra zdrowia zostały podjęte działania, aby utrzymać produkcję leku w Polsce, w wyniku czego został podpisany w tej sprawie list intencyjny pomiędzy firmami GlaxoSmithKline i Zakładami Farmaceutycznymi Polpharma S.A."
  • Zaznaczył, że "minister zdrowia nie jest producentem leków, co do zasady nie prowadzi też ich zakupu ani obrotu nimi"

Nie wiadomo, kiedy Alfadiol znów pojawi się w Polsce

- W celu wprowadzenia produktu do obrotu koniecznym jest przeprowadzenie szeregu czynności formalnych, umożliwiających w efekcie sprzedaż leku na terenie kraju - poinformował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, zaznaczając, że jak dotąd minister zdrowia "nie został poinformowany przez podmiot odpowiedzialny o konkretnym terminie wznowienia dostaw leku w obrocie".

Miłkowski powołał się ponadto na informacje ministra zdrowia i podał, że "w
obrocie na terenie Polski znajduje się produkt leczniczy Detriol, (Calcitriolum) z nieco węższym zakresem wskazań rejestracyjnych niż Alfadiol". Została również wydana zgoda na czasowe dopuszczenie do obrotu produktów sprowadzanych z innych rynków. 

Są zamienniki. O wyborze leku wciąż decyduje lekarz

- Obecnie produkty lecznicze, tj. Alpha D3, One-Alpha, Alfacalcidol są sprowadzane do Polski i dystrybuowane przez hurtownie farmaceutyczne: InPharm, DELFARMA Sp. z o.o., Optifarma Sp. z o.o. Sp. komandytowa, MEDEZIN sp. z o.o., PharmaVitae sp. z o.o. sp.k., Genesis Pharm sp. z o.o. sp. komandytowa - wyliczał wiceminister.

Maciej Miłkowski podkreślił też, że "ostateczną decyzję na temat zastosowania konkretnej technologii lekowej w danym wskazaniu podejmuje wyłącznie lekarz, dokonując wyboru spośród możliwych do zastosowania leków w danej jednostce chorobowej, kierując się stanem pacjenta i aktualną wiedzą medyczną" i powołał się tu na zapisy ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, zgodnie z którymi "ordynowanie leczenia produktami leczniczymi należy wyłącznie do kompetencji lekarza prowadzącego leczenie pacjenta".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum