Wiceminister Czech o tym co najpilniejsze w zakresie polityki lekowej

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 17 sierpnia 2017 12:43

E-recepta, dostęp do leczenia chorób rzadkich, opieka farmaceutyczna, strategia lekowa - między innymi te kwestie jako wymagające pilnego rozwiązania wymienia nowy wiceminister zdrowia Marcin Czech, odpowiadający za politykę lekową.

Wiceminister Czech o tym co najpilniejsze w zakresie polityki lekowej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak tłumaczy wiceminister Marcin Czech w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną, są w tej chwili palące wyzwania. - Chodzi o kwestie, które mogą blokować system, jeśli nie zrobimy z nimi porządku - podkreśla.

Jako jeden z priorytetów wymienia e-receptę: - Pewne rozwiązania w tej kwestii są konieczne. System informatyzacji w służbie zdrowia kuleje, więc gdy wreszcie uda się wypracować jakiś gotowy projekt w Centrum Systemów Informacji w Ochronie Zdrowia, to brak regulacji prawnych po stronie ministerstwa nie może być przeszkodą. Musimy przygotować to otoczenie prawne. Nie wykluczam, że wcześniej powstaną dwie albo trzy małe nowelizacje, zanim wejdzie w życie ta największa - mówi gazecie.

Wiceminister zaznaczył, że resort zamierza nadal analizować kwestie wprowadzenia innej procedury HTA niż tradycyjna ocena efektywności kosztowej leku, gdy stosowany jest w chorobach rzadkich. Zapewnił też, że ministerstwo pamięta o ratunkowym dostępie do technologii medycznych, który już obowiązuje, ale wymaga szczegółowych rozwiązań dotyczących m.in. rejestrów medycznych pozwalających na monitorowanie skuteczności leczenia.

Wiceminister Marcin Czech powiedział również dziennikowi, że bardzo ważną kwestią jest opieka farmaceutyczna. - Mogłaby skrócić drogę pacjenta do uzyskania pomocy i jednocześnie odciążałaby resztę systemu ochrony zdrowia. Nie chcę zrobić z farmaceutów felczerów czy lekarzy bis, ale mogliby np. zmierzyć ciśnienie czy obsłużyć glukometr, udzielić profesjonalnej porady - mówił dla DGP.

Nowy wiceminister chciałby również między innymi, aby został przyjęty dokument strategiczny w zakresie polityki lekowej; miałby stanowić otwarcie do nowych rozmów z różnymi zainteresowanymi środowiskami. - Docelowo dokument ma być prosty i ramowy - między wyznaczeniem misji a strategii. Konkretne rzeczy będziemy określać w ustawach i innych aktach prawnych - uważa wiceminister Marcin Czech.

Więcej: gazetaprawna.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum