We Francji wprowadzono zakaz sprzedaży tabletek Diane 35

Autor: wiadomosci.gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2013 16:09

Francuskie władze zawieszą sprzedaż leku hormonalnego Diane 35, popularnego także jako środek antykoncepcyjny, z powodu wątpliwości, czy ich zażywanie jest bezpieczne. Przypuszczają, że lek mógł spowodować śmierć czterech kobiet.

We Francji wprowadzono zakaz sprzedaży tabletek Diane 35

Diane 35 to produkt firmy Bayer. Jest sprzedawany w ponad stu krajach, pod różnymi nazwami, m.in. jako Diane 35 i Dianette. W Polsce - jako Diane 35.

Na francuskim rynku jest od 1982 roku, ma leczyć zmiany hormonalne, których efektem jest m.in. trądzik. Ponieważ ma też działanie antykoncepcyjne i jest niedrogi, jest też używany jako środek antykoncepcyjny - we Francji, wg agencji ds. leków ANSM, stosuje go w ten sposób 300 tys. kobiet.

ANSM ogłosiła w środę (30 stycznia), że zawiesi sprzedaż leku do czasu pełnego wyjaśnienia, czy lek jest bezpieczny. Z powodu jego zażywania mogły umrzeć ciągu ostatnich 25 lat cztery Francuzki. Sprzedaż ma być wstrzymana za trzy miesiące, do tego czasu pacjentki mają czas na znalezienie leku zastępczego.

Śmierć kobiet w wieku od 18 do 28 lat nastąpiła na skutek zakrzepów krwi albo w obrębie płuc, albo w mózgu. Ogłoszony w niedzielę raport francuskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Leków i Produktów Medycznych wskazuje na 125 innych przypadków wystąpienia zakrzepów i związanych z nimi powikłań u kobiet stosujących tabletkę Diane 35.

Czytaj też. URPL o tabletkach antykoncepcyjnych trzeciej i czwartej generacji oraz preparacie Diane-35

Liczba sprzedanych tabletek sięga we Francji od 4 do 5 milionów rocznie. Z badań ANSM wynika, że pigułkę przepisywali przede wszystkim interniści, ginekolodzy, a tylko w 7 proc. - dermatolodzy.

Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum