We Francji wprowadzono zakaz sprzedaży tabletek Diane 35

Autor: wiadomosci.gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2013 16:09

Francuskie władze zawieszą sprzedaż leku hormonalnego Diane 35, popularnego także jako środek antykoncepcyjny, z powodu wątpliwości, czy ich zażywanie jest bezpieczne. Przypuszczają, że lek mógł spowodować śmierć czterech kobiet.

Diane 35 to produkt firmy Bayer. Jest sprzedawany w ponad stu krajach, pod różnymi nazwami, m.in. jako Diane 35 i Dianette. W Polsce - jako Diane 35.

Na francuskim rynku jest od 1982 roku, ma leczyć zmiany hormonalne, których efektem jest m.in. trądzik. Ponieważ ma też działanie antykoncepcyjne i jest niedrogi, jest też używany jako środek antykoncepcyjny - we Francji, wg agencji ds. leków ANSM, stosuje go w ten sposób 300 tys. kobiet.

ANSM ogłosiła w środę (30 stycznia), że zawiesi sprzedaż leku do czasu pełnego wyjaśnienia, czy lek jest bezpieczny. Z powodu jego zażywania mogły umrzeć ciągu ostatnich 25 lat cztery Francuzki. Sprzedaż ma być wstrzymana za trzy miesiące, do tego czasu pacjentki mają czas na znalezienie leku zastępczego.

Śmierć kobiet w wieku od 18 do 28 lat nastąpiła na skutek zakrzepów krwi albo w obrębie płuc, albo w mózgu. Ogłoszony w niedzielę raport francuskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Leków i Produktów Medycznych wskazuje na 125 innych przypadków wystąpienia zakrzepów i związanych z nimi powikłań u kobiet stosujących tabletkę Diane 35.

Czytaj też. URPL o tabletkach antykoncepcyjnych trzeciej i czwartej generacji oraz preparacie Diane-35

Liczba sprzedanych tabletek sięga we Francji od 4 do 5 milionów rocznie. Z badań ANSM wynika, że pigułkę przepisywali przede wszystkim interniści, ginekolodzy, a tylko w 7 proc. - dermatolodzy.

Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum