×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Ważne obowiązki dla aptek. Miały czas do 15 marca

Autor: oprac. LJ • Źródło: OIA Katowice14 marca 2022 12:00Aktualizacja: 16 marca 2022 07:02

Do 15 marca 2022 roku właściciele aptek są zobowiązani złożyć roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami za 2021 rok w BDO.

Ważne obowiązki dla aptek. Miały czas do 15 marca
Ważne obowiązki dla aptek Fot. ShutterStock
 • Do 15 marca apteka musi złożyć w wersji elektronicznej, za pośrednictwem indywidualnego konta w BDO, sprawozdanie o ilości zakupionych i wydanych toreb foliowych
 • Drugi obowiązek to złożenie raportu w BDO na temat leków przekazanych do utylizacji w roku 2021
 • Tu również termin na realizację to 15 marca 2022 roku

Sprawozdania o odpadach. Jakie informacje składają apteki

Do 15 marca apteki muszą złożyć roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami za 2021 rok w BDO.

Jak co roku, do 15 marca należy złożyć sprawozdanie o liczbie zakupionych i wydanych w roku 2021 toreb foliowych. 

O obowiązku przypomina m.in. Śląska Izba Aptekarska.

Raz w roku, do 15 marca, należy złożyć w wersji elektronicznej, za pośrednictwem indywidualnego konta w BDO, sprawozdanie o ilości zakupionych i wydanych reklamówek w poprzednim roku kalendarzowym. Suma dokonanych przelewów za ubiegły rok (15 kwiecień, 15 lipiec, 15 październik i 15 styczeń) powinna wynosić wykazaną w sprawozdaniu ilość wydanych reklamówek x 20 groszy.

Jednocześnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami przedsiębiorca wydający torebki foliowe jest zobowiązany pobrać opłatę recyclingową w wysokości 20 groszy od każdej wydanej torebki. Opłatę tą należy powiększyć o podatek VAT (chyba, ze przedsiębiorca jest zwolniony z VATu).

"Do 15 dnia miesiąca następującego po każdym kwartale należy kwotę będącą iloczynem wydanych reklamówek i ceny jednostkowej netto 20 groszy odprowadzić do Urzędu Marszałkowskiego na utworzone w tym celu konto" - wyjaśnia Ewa Kłoda, doradca podatkowy Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Drugi obowiązek to złożenie raportu w BDO na temat leków przekazanych do utylizacji w roku 2021.

Każda apteka przed oddaniem leków do utylizacji wypełnia na portalu BDO informacje dotyczące przekazania odpadów oraz generuje kartę przekazania odpadów. Roczny raport zbiorczy obejmuje wszystkie przekazania leków do utylizacji.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze