Ważne antybiotyki znikają z aptek. Wszystko przez utrudniony dostęp do penicyliny

Autor: oprac. JKB • Źródło: portal.abczdrowie.pl, Rynek Zdrowia22 września 2022 20:40

Niedawno w aptekach brakowało popularnego antybiotyku dla dzieci w formie zawiesiny. Teraz pojawił się kolejny, równie poważny problem – są utrudnienia z dostępnością penicyliny, która jest składnikiem wielu leków.

Ważne antybiotyki znikają z aptek. Wszystko przez utrudniony dostęp do penicyliny
Na liście brakujących leków znalazły się antybiotyki. Fot. AdobeStock
  • Sygnały dotyczące braków leków w aptekach są niepokojące, a na razie nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie miałoby się to zmienić
  • W ostatnim czasie bardzo głośno było o niedostępności antybiotyków – Zinnat czy Unasyn, ale to nie koniec kłopotów dla pacjentów
  • Okazuje się, że olbrzymim problemem jest także dostępność lekó na bazie penicyliny – producenci tej substancji nie przewidują dużych dostaw do Polski aż do grudnia, o czym informuje portal.abc.zdrowie.pl

Niepokojące braki leków

Rośnie lista brakujących leków w aptekach, co niepokoi wielu pacjentów. Od wielu tygodni brakuje antybiotyków, m.in. Zinnat w formie granulatu, którym przygotowuje się zawiesinę czy Unasyn stosowany w leczeniu zapalenia zatok, ucha, płuc czy dróg moczowych. Także pacjenci kardiologiczni odczuli brak leku o nazwie Atenolol Sanofi 25 i Atenolol Sanofi 50.

Co jednak niepokoi jeszcze bardziej, to brak antybiotyków z penicyliną, o czym wspomina portal.abczdrowie.pl. Ospen to antybiotyk zawierający w sobie pochodną penicyliny, czyli fenoksymetylopenicylinę – skuteczną w zakażeniach bakteryjnych paciorkowcami, a także przy niektórych zakażeniach powodowanych gronkowcami. Lek jest stosowany także przy infekcjach skóry, gardła czy bakteryjnego zapalenia płuc.

Jak wskazuje portal.abczdrowie.pl, pochodną penicyliny jest także amoksycylina, pojawiająca się w leku Augmentin. Substancja ta jest także w innych antybiotykach stosowanych przy np. paciorkowcowym zapaleniu gardła:

  • Amoksiklav,
  • Amylan,
  • Penlac,
  • Hiconcil,
  • Amotax.

Okazuje się, że producenci penicyliny nie przewidują dużych dostaw Polski aż do grudnia – podsumowuje portal.abczdrowie.pl. niedostępność antybiotyków może być bardziej dolegliwa, niż początkowo myślano.

Długa lista brakujących leków

Przypomnijmy: Ministerstwo Zdrowia ogłosiło 1 września listę leków zagrożonych brakiem. Lista ta liczy aż 179 pozycji.

Wspomniana lista antywywozowa stanowi wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 1 września 2022 roku.

Wykaz obejmuje m.in. leki na cukrzycę, leki na przewlekłe choroby płuc, leki przeciwzakrzepowe czy leki przeciwpadaczkowe.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum