Ważne, aby produkcja substancji czynnych leków powróciła do Europy

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia10 listopada 2021 09:49

Duża część substancji czynnych leków jest produkowana poza Europą. Tymczasem własna produkcja substancji czynnych jest ważna dla bezpieczeństwa lekowego państwa, szczególnie w sytuacjach kryzysowych - przypomina Katarzyna Dubno, dyrektor ds. relacji zewnętrznych i ekonomiki zdrowia Adamed Pharma SA.

Katarzyna Dubno, dyrektor ds. relacji zewnętrznych i ekonomiki zdrowia Adamed Pharma SA. Fot. PTWP
  • Obecnie duża część molekuł leków jest produkowana poza Europą, w tym Polską, co ma wpływ na bezpieczeństwo lekowe państwa
  • Z tego względu istotne, aby produkcja substancji czynnych powróciła do Europy. Mówimy o lekach, które potrzebne są milionom pacjentów
  • Ważne jest, żeby cały łańcuch produkcji substancji czynnych został dostrzeżony i objęty opieką państwa

Obecnie duża część molekuł leków jest produkowana poza Europą, w tym Polską, co ma wpływ na bezpieczeństwo lekowe państwa.

Produkcja substancji czynnych leków - uzależnienie od Azji

Jak przypomina Katarzyna Dubno, dyrektor ds. relacji zewnętrznych i ekonomiki zdrowia Adamed Pharma SA, fakt iż duża część produkcji substancji czynnych (API) leków została przeniesiona do Azji, to wynik presji na obniżanie cen leków przez europejskich producentów. W grę wchodziły też wymogi ochrony środowiska do jakich musieli stosować się rodzimi producenci. Natomiast w krajach azjatyckich te wymogi nie były tak ostre.

- Produkcja substancji czynnych w Europie okazała się znacznie droższa niż w Azji. Kraje azjatyckie znalazły niszę w produkcji farmaceutycznej i wykorzystały swoją szansę - przypomina Katarzyna Dubno.

Jak zaznacza, bardzo ważne jest, aby produkcja substancji czynnych powróciła do Europy. - Mówimy o lekach, które potrzebne są milionom pacjentów każdego dnia: lekach kardiologicznych, psychiatrycznych, pulmonologicznych czy lekach przeciwcukrzycowych.

Potrzebne wsparcie państwa dla przemysłu farmaceutycznego

- To niekoniecznie muszą być te same fabryki, w których kiedyś substancje czynne były produkowane. Natomiast istotne jest, żebyśmy produkcję substancji czynnych w Europie, a więc także w Polsce, odbudowali. Produkcja własnych substancji czynnych jest ważna dla bezpieczeństwa lekowego i dla suwerenności lekowej, szczególnie w sytuacjach kryzysowych.

Ważne by pamiętać, że produkcja leków nie zaczyna się od momentu wyprodukowania substancji czynnej, ale już wcześniej kiedy mówimy o produkcji substancji chemicznych do produkcji substancji farmaceutycznych. Stąd tak ważne jest, żeby cały łańcuch produkcji został dostrzeżony i objęty opieką państwa.

- Produkcja substancji czynnych powinna być zawarta w projekcie strategicznym, ale takim, gdzie po jednej stronie jest branża, a po drugiej wsparcie regulatora. Należy pamiętać bowiem, że przemysł farmaceutyczny wymaga regulacji, gdyż mówimy tutaj o zdrowiu i życiu ludzkim. Bez współpracy z regulatorem, jednostkami państwowymi, które te regulacje tworzą, nie będziemy w stanie takiego projektu opracować, wdrożyć - mówi Dubno, wskazując na szczególną rolę państwa we wsparciu produkcji leków w kraju.

Wypowiedź zarejestrowana podczas XVII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 18-19 października 2021 r.).

Czytaj także: Polityka lekowa jak unijna polityka rolna? "Żeby ziemniak tu urósł, trzeba go dotować"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum