Wartość sprzedaży leków do aptek w I półroczu tego roku wzrosła o 2,7 proc.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 lipca 2017 18:34

Całkowita wartość sprzedaży leków (segment leków na receptę oraz segment leków bez recepty) do aptek w pierwszym półroczu 2017 roku wyniosła 10,4 mld zł (w cenach producenta netto), co oznacza wzrost rdr o 273 mln zł, czyli o 2,7 proc. - poinformował PAP Biznes Maciej Kuźmierkiewicz, dyrektor generalny QuintilesIMS w Polsce.

Wartość sprzedaży leków do aptek w I półroczu tego roku wzrosła o 2,7 proc.
Wartość sprzedaży leków do aptek w I półroczu tego roku wzrosła o 2,7 proc. FOT. PTWP

Jak podał Kuźmierkiewicz, w całym pierwszym półroczu 2017 roku udział wartościowy segmentu leków na receptę wyniósł 71,8 proc. całkowitej sprzedaży do aptek i zanotował spadek o 1 pkt proc. w stosunku do pierwszego półrocza 2016 roku. Dynamika tego segmentu wyniosła 1,3 proc. rdr, czyli wzrosła o blisko 98 mln zł w porównaniu do okresu styczeń-czerwiec 2016 roku.

Pozostała kwota wzrostu +175 mln zł, czyli 2/3 całkowitej kwoty wzrostu zostało wygenerowane w segmencie leków bez recepty. Dynamika tego segmentu wyniosła 6,3 proc. rdr.

Rynek apteczny w I kwartale 2017 osiągnął wartość 5,5 mld zł (w cenach producenta netto) z dynamiką +3,8 proc. rdr oraz +11,9 proc. kdk.

Rynek apteczny w II kwartale 2017 osiągnął wartość 4,9 mld zł (w cenach producenta netto) z dynamiką +1,5 proc. rdr oraz -11,2 proc. kdk.

Jak wskazał Kuźmierkiewicz w I kwartale miał miejsce gwałtowny wzrost zachorowalności związany z infekcją, który wpłynął na zwiększone zakupy leków.

- Ujemna dynamika w II kwartale (względem wartości rynku w okresie styczeń-marzec 2017 roku) wynika głównie z efektu wysokiej bazy w I kwartale - podał Kuźmierkiewicz. - Największy spadek wartości sprzedaży odnotowano w klasach ATC1 - J (leki do stosowania w zakażeniach, w tym antybiotyki) oraz R (leki do stosowania w chorobach układu oddechowego) - dodał.

- Wartość sprzedaży leków do aptek w pierwszym półroczu 2017 roku wyniosła 10,4 mld zł, co oznacza wzrost o +2,7 proc. rdr. W analogicznym okresie roku poprzedniego tempo wzrostu było wyższe o 0,8 pkt. proc. Różnica w dynamice związana jest z przeniesieniem leków zawierających substancje czynne stymulujące granulopoeze - pegfilgrastim, lipegfilgrastim do segmentu szpitalnego, gdzie są dostępne bezpłatnie dla pacjenta w ramach programów lekowych i chemioterapii - poinformował Kuźmierkiewicz.

- Pozostałe leki, które w analizowanych okresach były dostępne w aptekach, utrzymały ubiegłoroczne tempo wzrostu na poziomie +3,5 proc., a kwota wzrostu tych leków została wygenerowana w równym stopniu przez segment leków Rx, jak i segment leków dostępnych bez recepty - dodał.

Zdaniem analityków firmy QuintilesIMS, prognozowana dynamika sprzedaży leków do aptek w 2017 roku będzie zbliżona do dynamiki roku 2016 i wyniesie od 4,0 proc. do 5,0 proc., a najistotniejszymi czynnikami kształtującymi rynek w obecnym roku będą: wysoka wartość sprzedaży leków stosowanych w leczeniu infekcji oraz brak cyklicznego procesu renegocjacji cenowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum