Warszawa: globalne centrum zarządzania danymi firmy MSD ma 10 lat

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 16 listopada 2020 20:02

Od 2010 roku, gdy MSD Polska Sp. z o.o. otworzyła globalne Centrum Zarządzania Danymi w Warszawie, liczba współpracowników centrum wzrosła z 6 do ponad 370. To dowód na nieustające inwestycje w badania i rozwój produktów leczniczych, jakie firma czyni w Polsce - podaje spółka w informacji prasowej.

Warszawa: globalne centrum zarządzania danymi firmy MSD ma 10 lat
FOT. PTWP; zdjęcie ilustracyjne

- Data Management Center (DMC) poprzez swoją codzienną pracę gwarantuje najwyższą jakość danych z badań klinicznych oraz monitorowanie niepożądanych reakcji polekowych. Nieustanny rozwój medycyny wymaga dalszych inwestycji w badania kliniczne i ludzi je obsługujących - takie plany deklaruje Denis Vujicic, dyrektor zarządzający MSD w Polsce, w 10. rocznicę powstania DMC w Polsce.

Denis Vujicic, tak uzasadnia wybór lokalizacji DMC w naszym kraju: - Polska znajduje się w regionie o mocnej dynamice gospodarczej. Mamy tu dostęp do wysoko wykwalifikowanych specjalistów i rozwiniętej branży IT. Ponadto umiejscowienie geograficzne pozwala zapewnić 24-godzinną ciągłość pracy wraz z pozostałymi 5 centrami na świecie, zgodnie z zasadą following the sun.
Zespół ponad 370 osób zarządza danymi w dwóch ważnych obszarach: monitorowanie, analiza i raportowanie zdarzeń niepożądanych produktów leczniczych (GPVCM: Global PV Case Management) oraz nadzorowanie badań klinicznych prowadzonych przez ośrodki współpracujące z firmą (GDO: Global Data Operations).

DMC od początku swojego istnienia służy poprawie bezpieczeństwa farmakoterapii i zdrowia publicznego w odniesieniu do stosowanych produktów leczniczych i wyrobów medycznych.

- Jesteśmy obecni ze swoimi działaniami nie tylko w początkowych etapach badań klinicznych, kiedy badana cząsteczka podawana jest pierwszym uczestnikom badania klinicznego, ale przez cały cykl życia leku: w trakcie badań klinicznych, po rejestracji produktu leczniczego, we wszelkich programach pacjenckich, przez cały okres obecności leku na rynku - stale monitorujemy bezpieczeństwo jego stosowania. Globalnie analizujemy około 35 000 zgłoszeń miesięcznie, z czego blisko 10 000 w Polsce - tłumaczy Alina Krotoska dyrektor regionalna DMC w Warszawie,

MSD daje możliwość zatrudnienia i rozwoju w Centrum Zarządzania Danymi dla licznych specjalistów kierunków okołomedycznych, będąc jednocześnie ciekawą alternatywą dla kariery naukowej. Inwestycje firmy MSD w badania kliniczne stale rosną. Obecnie w Polsce GDO nadzoruje pod kątem danych badania prowadzone w obszarze onkologii (75% badań MSD w Polsce), a także m.in. cukrzycy, kardiologii, chorób zakaźnych i neurologii.

- Jestem przekonany, że Polska ma silną pozycję na mapie MSD. Widzimy olbrzymi potencjał rynku farmaceutycznego, polskich naukowców i ośrodków medycznych, z którymi współpracujemy przy badaniach klinicznych oraz specjalistów, którzy zasilają zespół DMC. Planujemy dalsze inwestycje w rozwój Centrum Zarządzania Danymi i ludzi w nim pracujących” - podsumowuje Denis Vujicic.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum