Warszawa: będzie zmiana zarządzenia, będą przyjęcia na chemioterapię niestandardową

Autor: PAP, LJ, AK/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2010 11:23

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie nie przyjmuje nowych pacjentów na leczenie chemioterapią niestandardową.

Warszawa: będzie zmiana zarządzenia, będą przyjęcia na chemioterapię niestandardową
Prezes NFZ Jacek Paszkiewicz musiał przepraszać.

Na kontynuację terapii mogą liczyć tylko ci, którzy rozpoczęli ją w 2009 roku. W podobnej sytuacji jest przynajmniej kilka szpitali w kraju – informuje PAP.

Szpital MSWiA nie podpisał do tej pory umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie chemioterapii niestandardowej na 2010 rok. Terapia kontynuowana jest w przypadku 21 osób. Środki na ich leczenie zostały zapewnione jeszcze w ubiegłym roku.

– Umowa może zostać podpisana dopiero po zmianie zapisu zarządzenia nr 65 wydanego przez prezesa NFZ. Zgodnie z nim, chemioterapia może być wykonywana tylko w ośrodkach, w których jest konsultant. Mamy nadzieję, że zmiana zarządzenia nastąpi bardzo szybko. Bez umowy nie możemy przyjmować nowych pacjentów – wyjaśnia Jarosław Buczek, naczelnik wydziału komunikacji i promocji szpitala MSWiA.

Problematyczny zapis znalazł się w wymaganiach wobec świadczeniodawców podpisujących umowy na wykonywanie chemioterapii niestandardowej, określonych w zarządzeniu prezesa NFZ z listopada 2009 roku.

Przepis sugeruje, że świadczenia chemii niestandardowej udzielane są w miejscu pracy konsultanta krajowego lub wojewódzkiego onkologii klinicznej, hematologii, hematoonkologii dziecięcej, ginekologii onkologicznej, zgodnie ze specyfiką nowotworu.

W ocenie wielu lekarzy i dyrektorów szpitali, zapis oznacza, że chemioterapia niestandardowa może być udzielana wyłącznie w ośrodkach, w których pracują konsultanci, a nie jak do tej pory także w innych lecznicach.

Zdaniem ministerstwa zdrowia i NFZ, przepis został „błędnie zinterpretowany“:

– Nie ograniczono dostępu do chemioterapii niestandardowej, a jedynie lekarze błędnie zinterpretowali zarządzenie prezesa NFZ - uważa resort zdrowia i NFZ. Pacjenci - wbrew medialnym doniesieniom - będą mieć taki sam dostęp do terapii jak w 2009 roku – zapewniają wiceminister zdrowia Marek Twardowski i prezes NFZ Jacek Paszkiewicz.

Wiceminister zdrowia wyjaśniał, że celem rozporządzenia było ograniczenie procesu kwalifikacji do leczenia, a nie wprowadzenie ograniczenia do terapii.

Szef Funduszu dodał, że na Mazowszu z chemioterapii niestandardowej korzysta obecnie 35 osób.

 – Nowych kwalifikacji na 2010 rok jeszcze nie ma. NFZ ma podpisane kontrakty z pięcioma placówkami na świadczenia z chemioterapii niestandardowej. Środki na te świadczenia są nie mniejsze niż w 2009 roku – stwierdził Paszkiewicz.

Zapewnia jednocześnie, że problematyczne zarządzenie prezesa NFZ ma być szybko zmienione, a właściwa interpretacja rozporządzenia trafiła już do wszystkich dyrektorow oddziałów NFZ.

Jak pisaliśmy Paszkiewicz przyznał także, że to on ponosi winę za problemy związane ze stosowaniem chemioterapii niestandardowej. Przeprosił pacjentów „za niedogodności, których doświadczyli wskutek błędów interpretacyjnych“.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum