×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

WHO wydała wytyczne ws. leków, które trzeba zgromadzić na wypadek zagrożenia radiologicznego i nuklearnego

Autor: oprac. KM • Źródło: Światowa Organizacja Zdrowia30 stycznia 2023 12:40

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaktualizowała listę leków, które powinny być gromadzone na wypadek zagrożenia radiologicznego i nuklearnego. Lista obejmuje leki, które zapobiegają narażeniu na promieniowanie, zmniejszają je lub leczą urazy po wystąpieniu narażenia.

WHO wydała wytyczne ws. leków, które trzeba zgromadzić na wypadek zagrożenia radiologicznego i nuklearnego
Zgodnie z wiedzą WHO w wielu krajach nadal brakuje podstawowych elementów gotowości na sytuacje zagrożenia radiologicznego. fot. Shutterstock
  • - Przy nagłych zagrożeniach radiologicznych narażenie na promieniowanie może wystąpić w dawkach od nieistotnych do zagrażających życiu. Rządy muszą szybko udostępnić leczenie potrzebującym - powiedziała dr Maria Neira, zastępca dyrektora generalnego WHO
  • - Istotne jest, aby rządy były przygotowane do ochrony zdrowia ludności i natychmiastowego reagowania na sytuacje kryzysowe - dodała
  • Obejmuje to posiadanie gotowych zapasów leków ratujących życie, które zmniejszą ryzyko i wyleczą obrażenia spowodowane promieniowaniem

WHO wydala wytyczne ws. leków na wypadek zagrożenia radiologicznego i nuklearnego

Nowa publikacja zastępuje raport WHO z 2007 r. i zawiera zaktualizowane informacje na temat formuły zapasów w oparciu o rozwój medycyny ratunkowej w ostatniej dekadzie. Publikacja obejmuje doradztwo w zakresie nabywania leków, które mogą zapobiegać lub zmniejszać poziom substancji promieniotwórczych lub zwiększać ich eliminację z organizmu.

W publikacji WHO przeanalizowano główne elementy wymagane do opracowania, utrzymania i zarządzania krajowymi zapasami środków medycznych, które będą potrzebne w sytuacjach zagrożenia radiologicznego i jądrowego. Zwrócono uwagę na rolę krajowych organów ds. zdrowia w tworzeniu zapasów, a także rolę WHO. Podkreślono, że WHO jako wiodąca międzynarodowa organizacja zajmująca się zdrowiem publicznym, posiadająca zarówno władzę, jak i odpowiedzialność za pomoc w sytuacjach kryzysowych związanych ze zdrowiem, zapewnia porady i wytyczne krajom w zakresie gotowości zdrowia publicznego i reagowania na sytuacje zagrożenia radiologicznego. W nagłych wypadkach WHO może pomóc w zakupie lub udostępnieniu środków medycznych.

Sprawozdanie zawiera krótki przegląd wybranych nowych technologii i postaci leków, w tym potencjalną zmianę przeznaczenia produktów uprzednio zatwierdzonych w innych wskazaniach. Przedstawia też przykłady praktyk w zakresie tworzenia i zarządzania zapasami krajowymi w wybranych krajach, a mianowicie w Argentynie, Brazylii, Francji, Niemczech, Japonii, Republice Korei, Federacji Rosyjskiej i USA.

Zazwyczaj krajowe zapasy na wypadek wszystkich zagrożeń zdrowia obejmowałyby ogólne środki stosowane we wszelkiego rodzaju sytuacjach kryzysowych, takie jak środki ochrony osobistej (PPE), zestawy urazowe, płyny, antybiotyki i środki przeciwbólowe. Nowa publikacja WHO zawiera tylko określone leki, które są obecnie znane w celu zapobiegania lub leczenia nadmiernej ekspozycji na promieniowanie.

Kraje często są nieprzygotowane na zagrożenie promieniotwórcze

Nagłe przypadki zagrożenia radiologicznego i nuklearnego mogą skutkować narażeniem na dawki promieniowania dostatecznie wysokie, aby prowadziły do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet śmierci. Dlatego niezwykle ważne jest, aby rządy szybko reagowały na takie zagrożenia. Jednak zgodnie z wiedzą WHO w wielu krajach nadal brakuje podstawowych elementów gotowości na sytuacje zagrożenia radiologicznego.

Potencjalne scenariusze rozważane w publikacji obejmują zagrożenia radiologiczne lub jądrowe w elektrowniach jądrowych, placówkach medycznych lub badawczych lub wypadki podczas transportu materiałów promieniotwórczych, a także celowe wykorzystanie materiałów promieniotwórczych.

Zapasy leków na wypadek zagrożenia radiacyjnego

Publikacja koncentruje się na produktach farmaceutycznych stosowanych w leczeniu narażenia na promieniowanie i dotyczy zarządzania takimi zapasami. Typowy awaryjny zapas będzie obejmował następujące leki:

  • Stabilny jod, podawany w celu zapobiegania lub zmniejszania ekspozycji tarczycy na radioaktywny jod;
  • Środki chelatujące (błękit pruski, stosowany w celu usunięcia radioaktywnego cezu z organizmu i DTPA stosowane w leczeniu wewnętrznego zanieczyszczenia radionuklidami transuranu);
  • Cytokiny stosowane w łagodzeniu uszkodzenia szpiku kostnego, w przypadku ostrego zespołu popromiennego (ARS); 
  • Inne leki stosowane w leczeniu wymiotów, biegunki i zakażeń.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum