W tej kadencji Sejmu nie będzie ustawy o zawodzie farmaceuty?

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 01 lipca 2019 20:52

Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita", projekt ustawy o zawodzie farmaceuty, który jeszcze w styczniu miał trafić do konsultacji publicznych, nie wyjdzie z uzgodnień wewnętrznych. W tej kadencji Sejmu nie będzie ustawy o zawodzie farmaceuty.

W tej kadencji Sejmu nie będzie ustawy o zawodzie farmaceuty?
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Dokument, wypracowany przez zespół powołany przez ministra zdrowia, nie podoba się kierownictwu resortowego Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji (DPLiF). Uwagi do projektu w tym kształcie są niezrozumiałe dla farmaceutów, tym bardziej, że urzędnicy DPLiF weszli w skład ministerialnego zespołu, który od października 2017 r. pracował nad ustawą.

Środowisko farmaceutów na ustawę czeka od lat. W styczniu usłyszało, że efekt prac resortowego zespołu lada chwila trafi do procesu legislacyjnego. Od tamtej chwili nie może doczekać się informacji.

Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej (NRA) i prezydent Grupy Farmaceutycznej UE, zauważa, że po pięciu miesiącach prac w zaciszu gabinetów Ministerstwo Zdrowia i Kancelaria Premiera powinny zebrać się na odwagę i poinformować 37 tys. farmaceutów, jakie ma plany w odniesieniu do ustawy.

Oprócz określenia roli farmaceuty, pierwsza ustawa o tym zawodzie miała wprowadzać tzw. opiekę farmaceutyczną, która miałaby odciążyć w opiece nad chorym lekarzy i pielęgniarki, a systemowi przynieść miliony oszczędności.

Czytaj: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum