Luiza Jakubiak/Rynek Zdrowia | 26-03-2015 20:02

W świecie nano: leki "wdychane do mózgu"

Nanomateriały są wykorzystywane do produkcji implantów czy protez. Naukowcy zastanawiają się nawet czy dzięki nanotechnologii możliwe jest podanie leku bezpośrednio do mózgu, z ominięciem bariery krew-mózg.

Co to jest nanocząstka? To 10 do minus dziewiątej metra, czyli jedna miliardowa metra. Żeby lepiej to zobrazować: średnica włosa ma około 100 mikrometrów, czyli 0,1 milimetra. Żeby z mikrometra uzyskać nanometr, trzeba to jeszcze raz podzielić przez tysiąc….

Póki co największe zainteresowanie nanotechnologią wykazuje branża chemiczna. W ostatnich latach liczba produktów konsumpcyjnych na rynku europejskim zwiększyła się 6. krotnie. To samo dotyczy kosmetyków, szczególnie kremów ochronnych przed UV. Tu wykorzystuje się głównie ditlenek tytanu i tlenek cynku.

Nanomedycyna
- Nanomateriały mogą mieć również zastosowanie w medycynie i biomedycynie. To są biosensory, składniki protez, implantów i technologie określane jako drug delivery devices, czyli nośniki leku, zapewniające precyzyjne dostarczenie substancji leczniczej w nanokapsule w chore miejsce - mówił prof. Wojciech Wąsowicz, kierownik Zakładu Toksykologii i Kancerogenezy Instytutu Medycyny Pracy im. prof. dra. J. Nofera w Łodzi, podczas konferencji "Nanocząsteczki - zagrożenie czy dobrodziejstwo dla zdrowia", organizowanej przez URPL (Warszawa, 26 marca 2015r.).

Profesor podał też przykład badania, w którym dokonano modyfikacji nanocząstek tlenku żelaza w taki sposób, że zostały one zaabsorbowane przez komórki nowotworowe raka mózgu. Kiedy komórki wchłonęły nanocząstki, zastosowano pole magnetyczne, co powodowało wzrost temperatury w tym komórkach i umożliwiło ich zniszczenie.

W innych badaniach dotyczących przedostawania się nanocząstek drogą inhalacyjną naukowcy zaobserwowali, że być może istnieje możliwość podania w ten sposób leku. - W 2007 roku ukazała się praca, że nanocząstki mogą mieć zdolność penetracji do mózgu poprzez opuszkę węchową. To byłby sposób na dostarczanie leku bezpośrednio do mózgu, z ominięciem bariery krew-mózg. Na razie pozostaje to w obszarze fantastyki - mówił profesor.

Obecnie w UE nie ma jeszcze dopuszczonych do obrotu leków o formule nano, chociaż niektóre projekty są na etapie badań.

Więcej: www.rynekaptek.pl