W negocjacjach z koncernami nie brakuje pokerowych zagrywek

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2018 13:37

Producent stawia sprawę jasno: jak zmusicie nas do obniżki, to my wyjdziemy z refundacji. To może być blef albo początek negocjacji, ale może też być prawda. Tylko że minister nie może ryzykować, że z dnia na dzień 100 tys. pacjentów straci dostęp do leku - mówi Marcin Czech w rozmowie z DGP.

W negocjacjach z koncernami nie brakuje pokerowych zagrywek
Wiceminister zdrowia Marcin Czech. Fot. PTWP

Aby przymusić firmy do obniżania cen, resort zdrowia kilka lat temu wprowadził przepisy, które zmuszają koncern do 25-proc. obniżki ceny, kiedy kończy się wyłączność rynkowa na dany lek. Wszystko po to, by chronić budżet państwa - wyjaśnia DGP i prosi wiceministra zdrowia Marcina Czecha, żeby odniósł się do zdarzenia związanego z tym mechanizmem.

W maju tego roku okazało się, że na dwa miesiące przed końcem wyłączności rynkowej cena jednego z takich leków wzrosła nagle o kilkadziesiąt procent. Dzięki temu firma uniknęła efektów ustawowej obniżki.

- Tak się stało, tyle że firma na tym nie zyskała, tylko straciła - wyjaśnia wiceminister i precyzuje, że jej zyski ze sprzedaży tego leku się zmniejszyły. Tłumaczy powody, które sprawiły, że do tego doszło.

Czytaj: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum