W aptekach zabraknie paracetamolu i ibupromu?

Autor: prawo.pl/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2020 09:40

Indyjskie zakłady farmaceutyczne, z których polscy producenci importują paracetamol i ibuprom, zaprzestały pracy z powodu epidemii koronawirusa. Polskie firmy apelują o jak najszybsze wprowadzenie przez rząd zachęt ekonomiczno-prawnych do uruchomienia produkcji substancji czynnych w Polsce.

Na razie tych farmaceutyków fizycznie w aptekach nie brakuje Fot. Archiwum

Chiny i Indie są głównymi producentami substancji czynnych leków dla Unii Europejskiej. Z powodu pandemii koronawirusa dostawy z tych krajów się jednak zachwiały. O ile chińskie fabryki zaczynają działać po wcześniejszych przestojach, o tyle w Indiach rząd wprowadził ścisłą izolację i zakłady pracy, w tym farmaceutyczne, zaprzestały działania. Na razie do 14 kwietnia - informuje serwis prawo.pl

Jak podkreśla Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, Polska jest uzależniona od azjatyckiego rynku. Istnieje zagrożenie, że niektórych leków za miesiąc lub dwa może zabraknąć w aptekach. W Indiach produkowane były substancje czynne między innymi do antybiotyków. Także z Azji producenci importowali paracetamol i ibuprom - dwie kluczowe substancje czynne do walki z gorączką i bólem.

Na razie tych farmaceutyków fizycznie w aptekach nie brakuje, ale może okaże się, że rząd zacznie reglamentować dostępność niektórych leków, dla określonej grupy chorych. Już obecnie, według obwieszczenia ministra zdrowia, zagrożone dostępnością na terenie Polski są wszelkie farmaceutyki oparte na paracetamolu do zwalczania grypy i przeziębienia.

Jak mówi prezes Kopeć, zagrożenia dostaw półproduktów z Azji pokazują, jak państwa europejskie, w tym Polska, są uzależnione od tamtejszej produkcji, podczas gdy leki nie są zwykłym towarem, a elementem bezpieczeństwa państwa. Rząd od pięciu lat obiecuje wprawdzie, że stworzy zachęty prawno-ekonomiczne polskim firmom farmaceutycznym do tworzenia półproduktów w Polsce, ale nie przekłada się to na konkretne rozwiązania prawne.

Więcej: prawo.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum