W aptekach wciąż brakuje leków. Winna nieuczciwa dystrybucja?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 30 lipca 2019 14:40

Farmaceuci, głównie z małych aptek wciąż odsyłają z kwitkiem pacjentów oczekujących na leki, których ostatnio brakowało. Aptekarze twierdzą, że leki mają duże sieciowe apteki i dlatego chcą, by ministerstwo ustawowo zapewniło sprawiedliwą dystrybucję farmaceutyków.

W aptekach wciąż brakuje leków. Winna nieuczciwa dystrybucja?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że dostęp pacjentów do substancji czynnych, a więc także odpowiedników leków, nie jest zagrożony. Innego zdania są farmaceuci, którzy do trwającej od kilku dni akcji publikowania przez farmaceutów zrzutów ekranu odmów z hurtowni dołączyli z kolejną - pisania maili na resortowy adres brakleku@mz.gov.pl - pisze Rzeczpospolita.

Jak tłumaczy Michał Byliniak, szef Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie i prezydent Grupy Farmaceutycznej Unii Europejskiej, najtrudniejsza sytuacja jest w mniejszych miejscowościach oddalonych od dużych miast o kilkadziesiąt kilometrów. W tamtejszych aptekach leków nie ma.

Kiedy chorzy zadzwonią na ministerialną infolinie dowiedzą się, że lek znajduje się w miejscowości oddalonej o 50 km. Taki pacjent, często schorowany niestety po lek nie pojedzie.

Dlatego też w ocenie NIL najważniejszy w tej chwili problem do rozwiązania to kwestia dystrybuowania leków do aptek. Okazuje się bowiem, że duże apteki mają dużo łatwiejszy dostęp do leków. Mogą więc być konkurencji nie tylko ceną ale i dostępnością. Tylko, że takie postępowanie zagraża bezpieczeństwu pacjentów.

Zdanie to podziela prof. Marcin Czech, farmakoekonomista i były wiceminister zdrowia odpowiedzialny za politykę lekową. Wyjaśnia on, że duże hurtownie mogą brać pod uwagę głównie duże apteki ze względu na wyższą sprzedaż.

Niestety, jak twierdzi prof. Czech resort zdrowia nie ma możliwości wpływu na decyzje hurtowni, które wynikają z niezależnej gry rynkowej.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum