W aptekach nie ma leków z morfiną. RPO interweniuje do ministra zdrowia

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rzecznik Praw Obywatelskich22 listopada 2022 17:20

W aptekach brakuje leków z morfiną. Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, o wyjaśnienia w sprawie oraz informację, jakie działania podejmuje w tym temacie resort zdrowia.

W aptekach nie ma leków z morfiną. RPO interweniuje do ministra zdrowia
W aptekach nie ma leków z morfiną. RPO interweniuje do ministra zdrowia Fot. AdobeStock
  • Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra zdrowia w sprawie braków leków z morfiną w aptekach
  • Jak wskazuje RPO, powołując się na doniesienia mediów, "ma dochodzić do sytuacji, w których niektóre hospicja pożyczają od podopiecznych ostatnie opakowania medykamentów, by można je był podać innym chorym
  • Jak informuje RPO występuje problem z dostępnością najpopularniejszych leków z morfiną, tj. MST Continus, Sevredol czy DHC Continus. Dodaje, że leki te nie znalazły się na opublikowanej w październiku liście antywywozowej ministra zdrowia.

W aptekach nie ma leków z morfiną. RPO interweniuje do ministra zdrowia

Rzecznik Praw Obywatelskich cytuje informacje, jakie w ostatnich dniach pojawiają się w mediach w sprawie braku silnych leków przeciwbólowych w aptekach. 

- Ma dochodzić do sytuacji, w których niektóre hospicja pożyczają od podopiecznych ostatnie opakowania medykamentów, by można je był podać innym chorym. Pacjenci z chorobami nowotworowymi, po operacjach i z poważnymi schorzeniami zwyrodnieniowymi albo nie dostają leku, albo są skazani na mniej skuteczne terapie - alarmuje RPO.

Jak poinformowało w komunikacie prasowym, na braki produktów z morfiną przeznaczonych do podawania drogą doustną wskazuje również prof. Wojciech Leppert, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny paliatywnej.

- Podkreślił on potrzebę natychmiastowych działań - co najmniej kilkadziesiąt tysięcy pacjentów wymaga leczenia morfiną bólu i duszności. Wskazał, że brak morfiny jest problemem nie tylko medycznym, lecz także społecznym, ponieważ dotyczy wielu pacjentów z bólem przewlekłym i dusznością - zwłaszcza chorych na nowotwory - wskazano.

Jak informuje RPO występuje problem z dostępnością najpopularniejszych leków z morfiną, tj. MST Continus, Sevredol czy DHC Continus. Dodaje, że leki te nie znalazły się na opublikowanej w październiku liście antywywozowej ministra zdrowia. 

- Gdy dany lek jest dopuszczony do obrotu, ale niedostępny, może być zastosowana procedura określona w art. 4 ustawy Prawo farmaceutyczne tzw. importu docelowego. Umożliwia to sprowadzenie leku z zagranicy, jeżeli jego zastosowanie jest niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta. W przestrzeni publicznej pojawiają się głosy ekspertów, że procedura ta jest jednak długotrwała i kosztowna. Dla tych, którzy mogą mieć perspektywę tylko kilku miesięcy życia, może być nieodpowiednią poradą wskazanie, że mogą szukać leku uśmierzającego ból w innych państwach - podkreśla Rzecznik. 

Wobec powyższego zwraca się do szefa resortu zdrowia o wskazanie, jakie działania zostały dotychczas podjęte w sprawie.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum