W aptekach brakuje popularnych leków. Ich lista jest coraz dłuższa

Autor: oprac. LJ • Źródło: GdziePoLek21 lutego 2022 14:30

W lutym 2022 roku w aptekach pacjenci nie mieli dostępu do wielu popularnych leków. Braki części z nich są efektem farmakoterapii w COVID-19.

W aptekach brakuje popularnych leków. Ich lista jest coraz dłuższa
Luty 2022. W aptekach zaczyna brakować niektórych lekow Fot. Shutterstock
 • W lutym 2022 roku wydłużyła się lista leków deficytowych. Jest ich obecnie 35. Jeszcze dwa miesiące temu było ich o połowę mniej
 • Na liście brakujących leków są m.in. preparaty zawierające budezonid, heparyny drobnocząsteczkowe i lek zawierający amantadynę
 • Brakuje też leku stosowanego do wczesnego leczenia i profilaktyki grypy typu A

Brakuje leków stosowanych w COVID-19

Lista leków deficytowych wydłużyła się do 35 pozycji. Dla porównania w styczniu takich pozycji było 25, a w grudniu 2021 roku - 18 - informuje serwis GdziePoLek.

Na liście są nowe produkty. Ich brak można w sporej części powiązać ze zwiększonym zapotrzebowaniem na leki stosowane w infekcji wirusem SARS-CoV-2.

Szczególnie duży udział na liście deficytów mają preparaty z budezonidem, stosowane w ambulatoryjnym leczeniu COVID-19, jako terapia wspomagająca dla pacjentów w stadium 1, czyli skąpoobjawowym, z prawidłowym wysyceniem krwi tlenem i nie wymagających hospitalizacji. Na braki wpływ ma niewątpliwie zwiększony popyt. Na liście jest aż 6 nowych pozycji zawierających budezonid.

lista braków Źródło GdziePoLek.jpg
lista braków Źródło GdziePoLek.jpg

Źródło: GdziePoLek

Podobnie jest z heparynami drobnocząsteczkowymi. Te leki przeciwzakrzepowe są szeroko stosowane w COVID-19, w celu zapobiegania powikłaniom naczyniowym, jakie mogą się rozwinąć w przebiegu tej choroby. Na liście znalazła się ponadto kolejna (po Clexane) heparyna drobnocząsteczkowa - preparat Fraxiparine. 

Stale występują też zawirowania na rynku antybiotyków w formulacjach pediatrycznych - wzrost dostępności części preparatów jest szybko "równoważony" deficytami innych. W brakach pojawiło się także kilka innych leków (syropy, tabletki do ssania) stosowanych w infekcjach dróg oddechowych.

O prawie połowę spadła dostępność refundowanego opakowania Viregyt-K z amantadyną. Niska dostępność jest także nierefundowanego opakowania po 50 kapsułek. Od połowy grudnia rośnie jednak podaż opakowania po 30 kapsułek, które jest także importem bez zniżki i bez ograniczeń w preskrypcji i wydawaniu.

Lista brakujących leków. Luty 2022

 • Baladex – dwuskładnikowy syrop zawierający teofilinę, która rozkurcza oskrzela i gwajafenezynę, która działa wykrztuśnie. Lek wskazany jest do stosowania w przebiegu astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz w zapaleniach oskrzeli. Może być stosowany powyżej 6. roku życia.
 • Butapirazol - dla tego przeciwbólowego i przeciwzapalnego produktu w czopkach dostępność spadła z ponad 35 do zaledwie 5 procent.

Zgodnie z informacją z GSK, lek jest dostępny wyłącznie z terminem ważności 31 marca 2022. Nie ma informacji, czy po wyczerpaniu się zapasów z marcowym terminem, dostępność w aptekach zapewni nowa dostawa.

 • Ceclor - jedyna marka antybiotyków z cefaklorem w składzie. Braki którejkolwiek dawki czy postaci są więc szybko odczuwalne. Według informacji z firmy Teva, dostępne u producenta są obecnie wersje tabletkowane Ceclor MR, ale z granulatów do sporządzenia zawiesiny tylko 375 mg/5 ml po 75 ml i 100 ml. Najbardziej odczuwalny dla rodziców poszukujących leku dla chorego dziecka będzie spadek dostępności dawki 0,25 g/5 ml po 100 ml. Dostawy spodziewane są w najbliższych tygodniach.
 • Divascan - lek zawierający iprazochrom. Preparat stosowany jest w zapobieganiu migrenie oraz w leczeniu zmian w tylnej części oka, które mogą pojawić się jako powikłanie cukrzycy. Dział Logistyki Berlin-Chemie poinformował, że spodziewana jest duża dostawa pod koniec lutego 2022.
 • FSME-IMMUN 0,5 ml - szczepionka stosowana w celu zapobiegania kleszczowemu zapaleniu mózgu.  Zgodnie z informacją z firmy Pfizer, braki preparatu FSME wynikają z faktu, że hurtownie miały na stanie szczepionki z krótką datą ważności. Obecnie rozpoczyna się proces dostarczania szczepionek FSME Junior i Adult z długim terminem. Najbliższe dostawy będą możliwe od początku marca 2022.
 • Gentamicin WZF 0,3 proc. - krople oczne z antybiotykiem. Lek stosuje się w infekcjach bakteryjnych oka, a także w związku z zabiegami okulistycznymi. Zgodnie z informacją z Warszawskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa S.A., preparat jest na braku od początków listopada 2021 roku ze względu na dużą przedsprzedaż. 8 lutego 2022 roku do obrotu została zwolniona nowa transza leku, która będzie dystrybuowana do hurtowni, a następnie do aptek.
 • Hidrasec - stosunkowo nowy lek w grupie preparatów przeciwbiegunkowych. Jest lekiem stosowanym w leczeniu objawów ostrej biegunki u dzieci powyżej 3. miesiąca życia. Na ten moment nie ma informacji, kiedy na polski rynek dotrą nowe dostawy tego produktu. Aktualnie większe problemy są z dostępnością dawki 30 mg, na dzień publikacji raportu widoczne jest niewielkie odbicie na dawce 10 mg.
 • Klacid - brakuje przede wszystkim tego antybiotyku w dawce 125 mg/5 ml. To granulat do sporządzania zawiesiny doustnej. Dostępność zamiennika (Klabax lub Klabax EC) jest na raczej niskim poziomie. Poprawia się natomiast dostępność dawki 250 mg/5 ml, co daje szansę na przeprowadzenie terapii klarytromycyną u małych pacjentów po zmianie dawkowania.
 • Octeangin - tabletki do ssania zawierające oktenidynę - substancję antyseptyczną stosowaną do leczenia zapalenia błony śluzowej jamy ustnej i gardła przy objawach takich jak ból, zaczerwienienie i obrzęk.
 • Rimantin - lek stosowany do wczesnego leczenia i profilaktyki grypy typu A. Leczenie należy rozpocząć możliwie jak najwcześniej, najlepiej w okresie 24 do 48 godzin od chwili pojawienia się pierwszych objawów grypy.

Zgodnie z informacją z firmy Genexo, spadająca dostępność leku Rimantin spowodowana jest koniecznością chwilowego wstrzymania dystrybucji leku i dużym zapotrzebowaniem. Dostawa spodziewana jest w ciągu kilku tygodni lub nawet miesięcy.

 • Systen Conti - ponownie problemy z dostępnością do leków odczują pacjentki stosujące hormonalną terapię zastępczą. Nie wiadomo, kiedy można spodziewać się poprawy podaży.
 • Tussipect - syrop z zawartością efedryny i składników wykrztuśnych. Połączenie jest pomocne w schorzeniach oskrzeli z towarzyszącym przekrwieniem błony śluzowej nosa i zatok. Tussipect znajduje się także w wykazie leków, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne przy sporządzaniu leków recepturowych.
 • Versatis - w aptekach brakuje plastrów znieczulających z lidokainą, które stosuje się w bolesnej neuralgii półpaścowej, dotykającej skórę. Aktualnie dostępność spadła praktycznie do zera.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum