W Wielkiej Brytanii nawet 11-letnie dzieci zażywają leki uspokajające

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2018 14:10

Alprazolam stał się jednym z najpopularniejszych leków uspokajających wśród dzieci w Wielkiej Brytanii, zażywają go nawet jedenastolatki - alarmuje "BBC News".

W Wielkiej Brytanii karetki pogotowia coraz częściej wysyłane są do nastolatków, którzy przedawkowali alprazolam. Fot. Chris Sampson/Flickr (CC BY 2.0),

Nick Lind z Redland Green School w Bristolu twierdzi, że dzieci i młodzież w wieku 11-18 lat sięga po leki uspokajające, ponieważ sądzi, że są one bezpieczniejsze niż nielegalne środki psychoaktywne. Są one zażywane po to, by się odstresować, na przykład przed klasówką, egzaminami lub innymi stresującymi wydarzeniami, a nawet przed lekcjami.

Specjaliści alarmują, że uczniowie nie wiedzą, iż tego typu leki mogą uzależniać, szczególnie wtedy, gdy są stosowane w nadmiarze. Są to na ogół środki zawierające benzodiazepinę, substancję o działaniu przeciwlękowym i uspokajającym. Leki te są szczególnie niebezpieczne, gdy są zażywane wraz z alkoholem.

Jednym z takich leków jest alprazolam, znany jako xanax (pod taką nazwą jest sprzedawany również w Polsce). W celach terapeutycznych na ogół jest on stosowany w celu przerwania napadów lęku, ponieważ wykazuje szybkie działanie.

Lek ten stał się popularny wśród dzieci i młodzieży ze względu na to, że wywołuje rozluźnienie. Jednak skutkiem tego może być zbyt duża pewność siebie oraz zachowanie nieadekwatne do sytuacji. Kiedy środek ten zostanie zastosowany w zbyt dużych dawkach, szczególnie w połączeniu z alkoholem, może doprowadzić nawet do śpiączki.

W Wielkiej Brytanii karetki pogotowia coraz częściej wysyłane są do nastolatków, którzy przedawkowali taki lek i wymagają natychmiastowej pomocy. Kerry Robinson z Whittington Hospital w Londynie podkreśla, że należy zwrócić uwagę na niepokojące objawy takie jak: zaburzenia mowy i zaburzenia równowagi przypominające stan po upojeniu alkoholowym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum