W Warszawie o leczeniu homeopatycznym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 listopada 2009 20:19

Homeopatia nie jest alternatywną metodą leczenia, lecz metodą komplementarną.

- Nie ma zastępować innych terapii, tylko je uzupełniać - przekonywał prof. Louis Rey z University of California w Los Angeles podczas konferencji prasowej otwierającej międzynarodową konferencję naukową „Leczenie homeopatyczne we współczesnej medycynie”, która odbywa się w Warszawie (27 listopada).

Homeopatia liczy już około 200 lat. Jest to metoda leczenia wprowadzona przez niemieckiego lekarza Christiana Friedricha Samuela Hahnemanna. W uproszczeniu polega na leczeniu chorób mikroskopijnymi dawkami silnie działających substancji, które w dużych dawkach wywołują objawy tych chorób. Dokładny mechanizm działania leków homeopatycznych pozostaje niewyjaśniony.

Zasada „similia similibus curantur” (podobne leczyć podobnym) jest sprzeczna z dominującym wśród lekarzy i naukowców poglądem, że na przykład gorączkę powinno się leczyć środkiem przeciwgorączkowym.

Lekarz homeopata podaje w takiej sytuacji choremu lek powodujący gorączkę - tyle że w bardzo małym stężeniu, by pobudzić organizm do zwalczenia gorączki. Leki homeopatyczne są stosowane w tak małych stężeniach, że w zasadzie nie powinny działać, jednak homeopaci przytaczają wyniki badań klinicznych, w których leki homeopatyczne przynosiły pacjentom wyraźną korzyść. Dotyczy to nawet leków weterynaryjnych.

W Austrii homeopatia jest oficjalną umiejętnością medyczną - Naczelna Rada Lekarska Austrii wydaje dyplomy. We Francji leki homeopatyczne stosuje aż 40 procent pacjentów, leczyć w ten sposób mogą tylko lekarze, a homeopatii nauczają wydziały medyczne aż siedmiu uniwersytetów. Refundacja leczenia i leków homeopatycznych przez kasy publicznego ubezpieczenia zdrowotnego sięga 35 procent, w ubezpieczeniach prywatnych - 100 procent.

Na Łotwie i w Niemczech homeopatia jest refundowana przez ubezpieczenie państwowe. W Szwajcarii z inicjatywy obywateli ogłoszono referendum w sprawie refundowania leków homeopatycznych - 67 procent głosujących było za (jednak prace legislacyjne potrwają jeszcze kilka lat). We Włoszech homeopatii nauczają szkoły prywatne, jest tam też 20 fabryk homeopatycznych leków.

W Polsce lekarze mają pełne prawo stosować leki homeopatyczne, gdy uznają je za optymalne dla poprawy zdrowia pacjenta. Jednak Naczelna Rada Lekarska w 2008 roku ostrzegła przed stosowaniem homeopatii, twierdząc, że chodzi o „stosowanie bezwartościowych produktów o niezweryfikowanym naukowo działaniu”.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum