×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

W Senacie o dostępie do leków refundowanych

rynekaptek.pl Autor: PTWP - RynekAptek.pl • Źródło: rynekaptek.pl/Rynek Zdrowia   • 13 stycznia 2016 14:25

Najważniejsze postulaty samorządu aptekarskiego zawarte są w tzw. pakcie dla farmacji i obejmują m.in. uchwalenie przepisów zapewniających dostęp do leków refundowanych oraz wprowadzenie zasady, że aptekę mogą prowadzić wyłącznie farmaceuci lub kontrolowane przez nich spółki.

W Senacie o dostępie do leków refundowanych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Takie stanowisko zaprezentowała Naczelna Rada Aptekarska podczas środowych (13 stycznia) obrad senackiej Komisji Zdrowia.

Farmaceuci chcą także wprowadzenia map potrzeb usług farmaceutycznych określających m.in. rozmieszczenie i liczbą aptek. Mapy mogłyby powstać na gruncie samorządowym, a następnie być przesłane do Narodowego Instytutu Zdrowia, który wspólnie z MZ tworzyłby je na poziomie ogólnopolskim.

Jak zauważył wiceprezes NRA, Marek Jędrzejczak, dzięki mapom podmiotem stałby się wreszcie pacjent i to do niego ma być dostosowywane prawo. Sprawą konieczną jest też stworzenie ustawy o zawodzie farmaceuty, bo jako jedyne państwo unijne takiej nie mamy.

- W Ministerstwie Zdrowia rozpoczęły się już prace nad nowelizacjami prawa farmaceutycznego, ustawy refundacyjnej oraz ustawy o świadczeniach zdrowotnych - odpowiadał Krzysztof Łanda, wiceminister zdrowia. - Ministerstwo Zdrowia wydłuży okres wydawania uaktualnień list leków refundowanych do 4 miesięcy - zapewnił.

Wiceminister zwrócił także uwagę na to, że nie powinno być dyktatu sieci nad aptekami indywidualnymi. MZ chce także wzmocnić rolę Głównego Inspektora Farmaceutycznego, a przez to inspektorów wojewódzkich. Należy także zweryfikować i zmienić przepisy antywywozowe, nad czym resort już pracuje.

Można też to osiągnąć poprzez regulacje cen urzędowych do krajowych, tak jak to ma miejsce w innych krajach UE. - I wcale nie musi to oznaczać większych cen dla pacjentów, bo są narzędzia, aby to regulować. MZ przygotowuje się także do rozmów w tej sprawie na poziomie międzynarodowym -dodał.

Czytaj: www.rynekaptek.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze