W I kwartale do Polski powinno trafić 5,6 mln dawek szczepionki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2021 20:10

W I kwartale roku do Polski powinno trafić 800 tys. szczepionek Moderny, a łącznie w tym czasie powinniśmy otrzymać 5,6 mln szczepionek - mówił w czwartek (21 stycznia) w Sejmie minister zdrowia Adam Niedzielski.

W I kwartale do Polski powinno trafić 5,6 mln dawek szczepionki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szef resortu zdrowia wskazał, że taka liczba pozwoli zaszczepić 2,8 mln osób, co - ocenił - jest poniżej wydolności systemu.

Niedzielski przekazał również, że jest duża szansa, że 29 stycznia Europejska Agencja Leków dopuści do obrotu szczepionki firmy AstraZeneca, co, według harmonogramu dostaw w I kwartale, pozwoli sprowadzić do Polski 6 mln preparatu tej firmy, a na początku II kwartału kolejne 10 mln. Zaznaczył, że znacząco by poprawiło to sytuację szczepień.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że łącznie Polska ma zakontraktowanych ponad 60 mln dawek szczepionki, z czego jedna - firmy Johnson & Johnson - jest jednodawkowa. Zastrzegł jednak, że firma nie złożyła jeszcze wniosku o rejestrację specyfiku do Europejskiej Agencji Leków.

- Z tych szczepionek, niestety, duża część pojawi się w drugim półroczu - zaznaczył.

Powiedział, że Polska chce przyspieszyć szczepienia, kupując szczepionki od Pfizera.

- Dlatego zdecydowaliśmy się uczestniczyć w mechanizmie dodatkowego zakupu europejskiego, bo oprócz pierwotnej umowy, która była realizowana w formule 200 plus 100 mln, a nasz parytet wynosi 8 proc., weszliśmy w drugą umowę z Pfizerem, która ma również formułę 200 plus 100 mln, na mocy której do końca roku pojawi się 25 mln szczepionek, z czego, być może, 10 mln dawek w pierwszym półroczu - mówił Niedzielski.

Zapewnił też, że skutki niepożądanych odczynów poszczepiennych będzie rekompensował specjalny fundusz. Wskazał, że będzie on działał w uproszczony sposób.

- Mamy nawet pewien taryfikator. Maksymalny poziom odszkodowania to 100 tys. zł. Zaczyna się od 10 tys. zł w przypadku 14-dniowej hospitalizacji związanej z niepożądanym odczynem poszczepiennym - poinformował. Zwrócił uwagę, że szczepionka Pfizera została na świecie wykorzystana w milionach sztuk. - W Polsce to 565 tys. - dodał.

- Mamy 195 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego - według mojej wiedzy - jeden jest ciężki, wymagał hospitalizacji. Pozostałe były lekkie - swędzenie, zmęczenie i inne drobne dolegliwości - poinformował.

- Bierzemy na siebie odpowiedzialność finansową, dlatego że rozumiemy lęki, ale też z przekonaniem, że skala negatywnych odczynów poszczepiennych będzie minimalna - dodał.

Monika Zdziera

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum