W Europie przybywa zgonów po zażyciu leków łączących ibuprofen i kodeinę

Autor: • Źródło: PAP04 października 2022 13:51

W Europie rośnie liczba zgonów wśród pacjentów stosujących leki powstałe w oparciu o połączenie ibuprofenu oraz kodeiny - podały we wtorek hiszpańskie media, agencja EFE i dziennik "La Razon", powołując się na pragnących zachować anonimowość ekspertów Europejskiej Agencji Leków (EMA).

W Europie przybywa zgonów po zażyciu leków łączących ibuprofen i kodeinę
  • W Europie rośnie liczba zgonów wśród pacjentów stosujących leki powstałe w oparciu o połączenie ibuprofenu oraz kodeiny - podały we wtorek hiszpańskie media, agencja EFE i dziennik "La Razon"
  • Podały się  na pragnących zachować anonimowość ekspertów Europejskiej Agencji Leków (EMA)
  • - Zdaniem EMA długotrwałe stosowanie tego typu leków, szczególnie w zwiększonych dawkach, niesie ze sobą wysokie ryzyko dla zdrowia - napisała madrycka gazeta.

Tych leków łączyć nie wolno

Z informacji mediów wynika, że działający w strukturach EMA Komitet ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) przestrzegł, że stosowanie leków opierających się na połączeniu ibuprofenu i kodeiny może prowadzić do poważnych problemów gastrologicznych, metabolicznych oraz zakłócać pracę nerek, a nawet je uszkadzać.

Ibuprofen jest organicznym związkiem chemicznym o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz przeciwgorączkowym. Z kolei kodeina to metylowa pochodna morfiny i jeden z najważniejszych opiatów.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum